1 липня 2013 р., Семінар Поройкова В.В. завідувача лабораторії структурно-функціонального конструювання ліків ІБМХ РАМН

1.07.2013 визит Поройкова В.С. в НФаУ 11 липня 2013 року відбувся семінар кафедр управління якістю, токсикологічної хімії, аналітичної хімії, медичної хімії, фармацевтичної хімії, хімії природних сполук та фармакології за участю професора Володимира Васильовича Поройкова. Володимир Васильович прочитав лекцію “Prediction of activity spectra for substances: twenty years of the development”.

Тези лекції “Prediction of activity spectra for substances: twenty years of the development” (pdf*)

Матеріали лекції “Prediction of activity spectra for substances: twenty years of the development” (pdf*)

1.07.2013 визит Поройкова В.С. в НФаУ 21.07.2013 визит Поройкова В.С. в НФаУ 3

Поройков В.В.Професор Володимир Васильович Поройков, доктор біологічних наук, кандидат фізико-математичних наук, очолює лабораторію структурно-функціонального конструювання ліків НДІ біомедичної хімії ім. В. Н. Орєхович РАМН, де шляхом комп’ютерного скринінгу проводять ідентифікацію низькомолекулярних органічних сполук, потенційно придатних для терапії різних захворювань. Співробітників лабораторії розробили три додатки: PASS (Prediction of Activity Spectra for Substances), PharmaExpert і GUSAR (General Unrestricted Structure-Activity Relationships), а також веб-сервіси на їх основі, що дають користувачам можливість отримати прогноз біологічної активності для своїх сполук.Серед наукових досягнень: розробка та практичне застосування методів комп’ютерного прогнозування спектру біологічної активності хімічних сполук, реалізація веб-сервісу за прогнозом біологічної активності (використовується більше 7000 дослідниками з 60 країн світу).
Основні напрямки досліджень лабораторії структурно-функціонального конструювання ліків НДІ біомедичної хімії ім. В. Н. Орєхович РАМН, – біоінформатика і комп’ютерне конструювання ліків:
– Розробка методів, комп’ютерних технологій та підготовка інформаційних масивів для дослідження зв’язків «структура-активність», «структура-властивість» і пророкування спектру біологічної активності, токсичності, біотрансформації органічних сполук у біооб’єктах.
– Розробка методів, комп’ютерних технологій та підготовка інформаційних масивів для аналізу структурно-функціональних особливостей біологічних макромолекул та супутньої біомедичної інформації.
– Розробка методів і комп’ютерних технологій пошуку та конструювання фізіологічно-активних сполук із заданими властивостями.
Розробки лабораторії:
PASS (PC / Web) – програма для передбачення спектру біологічної активності речовин.
PharmaExpert (PC / Web) – експертна система, що описує взаємозв’язки між фармакологічними ефектами і механізмами дії біологічно активних речовин.
METAPREDICT (PC) – програма для передбачення класів і сайтів біотрансформації речовин.
GUSAR (PC) – комп’ютерна програма для аналізу кількісних співвідношень структура-активність і структура-властивість з можливістю передбачення цих характеристик для нових речовин.
HCVMAP (Web) – спеціалізована база даних для збору та обробки інформації за антигенною картування білків вірусу гепатиту С.
BIOGENPHARM – програма для генерації віртуальних бібліотек макролідів на основі маніпуляцій in silico з полікетідсінтазамі та відбору сполук з необхідними властивостями.
В.В.Поройков в ході лекції розповів, що лабораторія в основному займається комп’ютерним дизайном, будуються моделі взаємозв’язку молекулярної структури і біологічної активності, і на їх основі проводиться віртуальний скринінг. Зокрема, c допомогою програми PASS можна прогнозувати понад 4 тис. видів біологічної активності. При цьому можна оцінювати вплив одного ліганду на багато мішенів або шукати речовини, потенційно володіють комбінацією фармакологічних ефектів. У оцінюваний спектр активності входять також побічні ефекти, токсичність, взаємодія з ферментами, метаболізується ліки в організмі, і з транспортуючими їх до мішені.