10–12 жовтня 2011 р., семінар «Основи правил належного виробництва лікарських засобів (GMP)» на базі компанії «ДжіЕксПі іжінірінг» і ЦВТ «ХімРар» у м. Хімки

Фахівці НФаУ діляться досвідом з впровадження стандартів GMP

Пріоритетним завданням у розвитку системи охорони здоров`я країн СНД є перехід фармацевтичної промисловості на визнані в усьому світі стандарти належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice – GMP). І якщо в Україні ці стандарти впроваджені як обов`язкові з 2009 р., то в Росії прийнято рішення про обов`язкове їх введення з 1 січня 2014р.

Навчання – невід`ємна частина впровадження стандартів GMP. Важливо, щоб таке навчання проводили кваліфіковані фахівці, компетентні в сфері належної виробничої практики. Виходячи з нагальних потреб фармацевтичної промисловості, Центр високих технологій (ЦВТ) «ХімРар», ТОВ «ДжіЕксПі іжінірінг» спільно з Національним фармацевтичним університетом (НФаУ) почали реалізацію освітньої програми у вигляді циклу семінарів-тренінгів за стандартами GMP.

Перший із запланованих семінарів «Основи правил належного виробництва лікарських засобів (GMP)» відбувся 10-12 жовтня на базі компанії «ДжіЕксПі іжінірінг» і ЦВТ «ХімРар» у м. Хімки. Місце проведення семінару було обрано не випадково, оскільки ЦВТ «ХімРар» відомий в Росії і за кордоном як компанія, що займається розробкою та впровадженням інноваційних, в тому числі біотехнологічних препаратів.

Входить до групи ЦВТ «ХімРар» компанія «ДжіЕксПі іжінірінг» має великий досвід у проектуванні та будівництві фармацевтичних комплексів з виробництва готових лікарських засобів та субстанцій з використанням сучасних технологій і чистих приміщень, а також дослідницьких хімічних, біологічних та аналітичних лабораторій і віваріїв. В даний час компанія веде роботи по проектуванню і будівництву декількох великих університетських центрів з розробки інноваційних лікарських засобів, створенню біотехнологічного виробничої дільниці промислового масштабу для російської компанії – розробника лікарських засобів, а також бере участь у кількох проектах зі створення великого виробництва для вітчизняних фармацевтичних компаній.

Програма семінару, в якому взяли участь більше 30 фахівців 14 російських підприємств, була надзвичайно насиченою. Матеріал був підібраний таким чином, щоб охопити всі найважливіші аспекти стандартів GMP. Великий інтерес аудиторії викликали лекції, присвячені управлінню якістю, персоналу, інженерних систем підготовки повітря та води, приміщень та обладнання у фармацевтичному виробництві, кваліфікації та валідації.

Були докладно висвітлені питання, пов`язані з системою належної документації, досьє виробничої дільниці, а також належної дистриб`юторської практики (Good distribution practices – GDP). Особливий інтерес у слухачів викликала тема, присвячена проведенню самоінспекцій та аудитів. Характерною рисою презентацій було використання в них самих актуальних матеріалів GMP EC, новітніх матеріалів ВООЗ, Системи співробітництва фармацевтичних інспекцій (Pharmaceutical Inspection Cooperation Scheme – PIC / S), міжнародної конференції з гармонізації (International Conference on Harmonization – ICH) та Міжнародного товариства фармацевтичного інжинірингу ( International Society of Pharmaceutical Engineering – ISPE) у цій області, аналіз нормативно-технічних документів Російської Федерації і Митного Союзу.

З доповіддю, присвяченою характеристиці правил належних практик на всіх етапах обігу лікарських засобів, виступив Сергій Коваленко, проректор з наукової роботи НФаУ, доктор хімічних наук, професор. Він охарактеризував також спільні риси і відмінності в стандартах ISO і GMP, висвітлив роботу кафедри управління якістю НФаУ в цьому напрямку. Інтерес слухачів викликала інформація про напрямки підготовки фахівців у НФаУ, зокрема, про можливість отримання другої вищої освіти за спеціальністю «Управління якістю» в режимі дистанційного навчання.

Семінар проходив у формі інтерактивного спілкування. За словами одного з учасників, для ознайомлення з основами GMP цілком достатньо детально вивчити відповідну літературу. А ось практична орієнтація, обговорення і розбір численних конкретних ситуацій, що виникають у повсякденній роботі, отримання компетентних роз`яснень досвідченого GMP-інспектора – саме це представляє особливий інтерес і визначає актуальність проведення циклу семінарів з проблеми.

Саме такі матеріали слухачам представив Юрій Підпружников, професор кафедри управління якістю НФаУ, сертифікований експертами ЄС викладач з GMP / GDP. Для учасників семінару було корисним познайомитися також з досвідом переходу на стандарти GMP української фармацевтичної промисловості.

Під час проведення заходу були організовані екскурсії по виробничим ділянкам готових лікарських форм та лабораторій, розташованим в будівлі ЦВТ «ХімРар». Учасники семінару ознайомилися з діючими лабораторіями органічного синтезу, біологічними, біоаналітичної та іншими лабораторіями з розробки лікарських засобів.

Особливий інтерес викликало відвідування лабораторії, яка здійснює скринінг біологічної активності нових молекул. Лабораторія оснащена сучасним роботизованим обладнанням, що дозволяє проводити скринінг активності більше 10 тис. речовин в день.

В цілому в учасників склалося позитивне враження від попереднього семінару, про що свідчить велика кількість запитань не лише по темам лекцій, але і за термінами проведення наступних семінарів.

Після підбиття підсумків стало очевидно, що зусилля організаторів не були марними, а взятий курс на проведення циклу навчальних семінарів викликає підтримку і інтерес професіоналів фармацевтичного виробництва.

Прес-служба
«Щотижневика АПТЕКА»
http://www.apteka.ua/