11 -21 травня 2011 р навчально-виробнича практика для студентів Казахського національного медичного університету ім. Санжара Джафаровіча Асфендіярова, м. Алмати

11-21 мая2011 р. в рамках міжвузівського співробітництва відбулася навчально-виробнича практика по заводській технології лікарських форм на базі НФаУ для студентів Казахського національного медичного університету імені Санжара Джафаровіча Асфендіярова, м. Алмати.

Другий рік поспіль кращі студенти фармацевтичного факультету КазНМУ на конкурсній основі отримують можливість відвідати Національний фармацевтичний університет для проходження навчальної практики. Досить велика кількість бажаючих викликано тим, що НФаУ сприймається в Казахстані як основоположник і родоначальник вищої фармацевтичної освіти в країнах СНД. У нас є, чому повчитися, наш досвід з радістю переймають. І НФаУ широко відкриває двері всім бажаючим професійно розвиватися.

В цьому році візит студентської делегації з Алмати пройшов під девізом: Проходження практики було закріплено за кафедрою заводської технології ліків (завідувачка – проф. Рубан Е.А., відповідальний – доц. Спиридонов С.В.).

Програма практики була надзвичайно насиченою: студенти взяли участь у науковій конференції «Досягнення науки для виробничої практики», яка відбулася 12-13 травня на базі кафедри промислової фармації з ініціативи ведучого фармацевтичного виробництва Німеччини «Sartorius Stedium Biotech», в ході якої змогли попрацювати на новітньому технологічному обладнанні і отримати сертифікати учасників.

Під час візиту в аптеку № 11 завідуюча аптеки Маркова А.В. провела лекцію майстер-класу про систему організації аптечної мережі в місті.За час, проведений в Харкові, хлопці з Казахстану відвідали провідні фармацевтичні підприємства: ЗАТ «Біолік» – одне з найстаріших фармацевтичних підприємств СНД (1898 р.); Фармацевтична компанія «Здоров’я» (1907 р.) – одне з найбільших фармацевтичних підприємств, лідера фармацевтичної індустрії в Україні; ЗАТ «Лекхім» (1995 р.), основним напрямом якого є виробництво готових лікарських засобів: супозиторіїв, таблеток, ампулірованних препаратів, порошків для розчинів і ін’єкцій.

Студенти КазНМУ попрацювали також у технологічній лабораторії НФаУ.

За результатами практики студентами складені щоденники, отримані рецензії від керівників практики з боку НФаУ. Відзначено високий рівень знань студентів, професійний підхід до поставлених навчальним завданням.

Керівник групи студентів з Алмати Сакіпова Зуріяда Бектеміровна прочитала лекцію майстер-класу для студентів НФаУ спеціальності «Фармація» за темою: «Реєстрація та перереєстрація лікарських форм».За ініціативою казахської сторони в 2010 році під час першого візиту делегації з Алмати був проведений вечір Казахсько-Української дружби. Цього року студентам з КазНМУ була організована зустріч зі студентським парламентом, під час якої гості розповіли не лише про університет, а й про історію Казахстану та міста Алмати, в якому живуть і навчаються. Презентація студентів так і називалася: «Дух Казахстану».Казахський національний медичний університет – один з провідних медичних вузів Казахстану – був відкритий 2 грудня 1930 року.До марту1931 р. був закінчений перший набір студентів (121 чол.), Навчальний процес почався в апреле1931 р. на єдиному в той час лікувальному факультеті.

У 1936 році відбувся перший випуск лікарів (66 чол.).Першим ректором університету був Санжар Джафаровіч Асфендіяров, який закінчив у 1912 р. Петербурзьку військово-медичну академію. В даний час керує КазНМУ професор, заслужений діяч РК, двічі Віце-Міністр охорони здоров’я Акан Айкан Акановіч.На даний момент КазНМУ проводить навчання за 9 спеціальностями. Фармацевтичний факультет організований в 1951 р. постановою Уряду Казахської РСР. Передумовою стало функціонування 432 аптек та 1552 аптечних пунктів, кількох дрібних фармацевтичних виробництв і фармацевтичних відділень медичних училищ.

Декан фармацевтичного факультету – Датхаев Убайділла Махамбетовіч, доцент, доктор фармацевтичних наук.Фармацевтична освіта в КазНМУ ім. С.Д. Асфендіярова має два ступені – бакалаврат і магістратуру. В основі вищої фармацевтичної освіти лежить комплекс медико-біологічних і спеціальних фармацевтичних дисциплін.Цікавий той факт, що у Алмати і Харкова багато спільного: обидва міста – мільйонники, обидва є першими столицями своїх держав і в обох містах здійснюється підготовка фахівців для фармацевтичної галузі країни.Алмати в перекладі з казахської означає «Батько яблук». І цілком закономірно казахської делегацією була запропонована, а в НФаУ – з радістю підтримана, що стала вже традицією висадка саджанців яблуні в Ботанічному саду університету.

В цьому році «алея КазНМУ» поповнилася ще 4 саджанцями яблунь унікальної породи, а яблуні, висаджені в2010 р. першої делегацією з Казахстану, вже зацвіли. Чи це не символ подальшого розквіту співробітництва між двома такими різними і одночасно такими близькими культурами?

Під час вечора-зустрічі студенти та співробітники НФаУ змогли повною мірою відчути «дух Казахстану»: їм були запропоновані народні казахські танці та пісні, гра на домбрі, а також частування національної казахської кухні (традиційні манти і баурсаки).

Музей НФаУ поповнився ще одним експонатом з Казахстану: студенти привезли в НФаУ найдорожче і навіть священне – «шанирак» – символ єдності, вічного руху та еволюції.

Так що можна сміливо очікувати розвитку взаємовигідного співробітництва між Національним фармацевтичним університетом та Казахським національним медичним університетом і не тільки в напрямку академічних обмінів. У найближчій перспективі: проведення виїзних лекційних циклів курсів підвищення кваліфікації фахівцями НФаУ в Казахстані, взаємообмін магістрантами, спільні публікації, практичні конференції та наукові розробки.