20-21 листопада 2009 р., VІ міжнародна науково-практична конференція «Фармацевтичне право, судова фармація та доказова фармація в удосконаленні системи національної безпеки у медико-фармацевтичному кластері Єврорегіону «Слобожанщина», кафедра фармацевтичного права ІПКСФ Національного фармацевтичного університету, Харківська обласна державна адміністрація, СУ ГУМВС України в Харківській обл., Харківська міська спілка ветеранів Афганістану

 20-21 листопада 2009 року в м. Харкові відбулася VI Міжнародна науково-практична конференція «Фармацевтичне право, судова фармація та доказова фармація в удосконаленні системи національної безпеки у медико-фармацевтичному кластері Єврорегіону «Слобожанщина», організована кафедрою фармацевтичного права Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації Національного фармацевтичного університету (ректор – чл.-кор. НАН України В.П. Черних) спільно з Головним управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області (начальник – генерал-майор міліції А.Є. Сліпченко) при підтримці губернатора Харківської області А.Б. Авакова, голови Харківської обласної ради С.І. Чернова, ректора Національної юридичної академії ім. Я.Мудрого, академіка НАН України В.Я. Тація, прокурора Харківської області В.Л. Синчука, директора Інституту вивчення проблем злочинності Академії правових наук України, професора В.І. Борисова, директора Інституту неврології, наркології та психіатрії АМН України, професора П.В. Волошина. В роботі конференції взяли участь представники органів місцевого самоврядування, контролюючих і правоохоронних органів та вищих навчальних закладів, спеціалісти фармації, медицини, судові експерти.

Вже шостий рік поспіль завдяки зусиллям модераторів Шаповалової В.О., Шаповалова В.В., Халіна М.М., Ніконова М.М., Данілюка О.В., Кузнецової Т.В., Васіної Ю.В., Малініної Н.Г., Петренко В.О. під патронажем ректора Національного фармацевтичного університету чл.-кор. НАН України В.П. Черних проводяться конференції, що присвячені проблемі наркотизації суспільства внаслідок наркозлочинності та порушеннями правил обігу контрольованих засобів і речовин (наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів), лікарських засобів. Ця проблема в Україні вперше висвітлюється під кутом спільного розглядання висококваліфікованими представниками державних та правоохоронних структур, а також науковцями різних галузей науки.
На пленарному засіданні прозвучали привітання:

 заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Стороженко С.М.;
заступника голови Харківської обласної ради, к.фарм.н., Казакової В.С.;
прокурора Харківської області, державного радника юстиції другого класу, Заслуженого юриста України, к.юр.н. Синчука В.Л.;
заступника директора Департаменту по взаємодії з правоохоронними органами, оборонної, мобілізаційної роботи та цивільної оборони Харківської міської ради Євтушенко В.І.;
першого заступника голови постійної комісії Харківської обласної ради з питань забезпечення законності, громадського порядку, боротьби з корупцією та організованою злочинністю, к.фарм.н. Петренко С.Л.;
начальника Слідчого управління ГУМВС України в Харківській області Галавана З.С.;
директора Інституту вивчення проблем злочинності Академії правових наук України, академіка, д.юр.н., професора Борисова В.І.;
консула-радника генерального консула Російської Федерації в Харкові пана Строке І.А.;
секретаря Харківського Єпархіального Управління УПЦ, настоятеля Свято-Олександрівського храму м. Харкова, протоієрея Михайла Кіта;
завідувачки кафедри фармацевтичного права Національного фармацевтичного університету, д.фарм.н., професора Шаповалової В.О.;
начальника Харківського бюро судово-медичної експертизи Кравченко Ю.М.;
директора ДП „Науково-експертний фармакопейний центр”, д.хім.н. Гризодуба О.І.;
Першого заступника начальника Слідчого управління ГУМВС України в Харківській області, д.фарм.н., професора кафедри фармацевтичного права Шаповалова В.В.;
заступника директора ДУ „Інститут неврології, психіатрії та наркології АМН України” з наукової роботи, керівника відділу неврозів і пограничних станів, д.мед.н. Марути Н.О.

 Проблема наркотизації суспільства та розповсюдження наркотиків дедалі стає небезпечним соціальним явищем. Незважаючи на великі зусилля з боку як правоохоронних органів, так і органів прокуратури подолати цю біду поки що не вдається. Кількість наркозалежних людей з кожним роком збільшується, а як наслідок, зростає і поширення епідемії ВІЛ/СНІДу. Безперечним є і той факт, що Україна потрапила в сферу дії наркобізнесу, і це значно впливає на динаміку наркотизації суспільства.

 

Як зазначив, Сергій Стороженко, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації, в світі немає жодної країни, яка змогла б запобігти поширенню порушень в сфері фармації та розповсюдженню наркотиків. І Україна в цьому переліку не є винятком. Харківський регіон займає особливе місце в системі боротьби з незаконним обігом наркотиків. Як правило, порушення в сфері наркоторгівлі здійснюються на кордоні між сусідніми державами, через який прокладаються й контрабандні шляхи. Кордон між Україною і Росією фактично є «кордоном дружби», і не має жорсткого контролю з боку митників, тому його дуже часто використовують в якості ринку збуту наркотичних засобів.
Всі ці факти накладають велику відповідальність на органи місцевої влади, прокуратури, правоохоронної діяльності, працівників фармацевтичної галузі, які здійснюють суворий нагляд за дотриманням законодавства в цій сфері.

С. Стороженко підкреслив, що під час роботи конференції потрібно не тільки обговорити нагальні питання в даній сфері, але й розробити певні методичні вказівки або доручення, з тим, щоби ця робота з наукової площини перейшла в практичну, для того аби запобігти поширенню негативних антисоціальних явищ.

 

Вікторія Казакова, заступник голови Харківської обласної ради, к.фарм.н., зауважила, що на сьогоднішній день ситуація, яка склалася на фармацевтичному ринку України, викликає серйозне занепокоєння. Фармацевти працюють в рамках Національного переліку лікарських засобів та виробів медичного призначення, але ціни не регламентуються.
Головною проблемою цього є недосконала нормативно-правова база. На превеликий жаль, ціла низка законодавчих документів не підкріплена необхідними нормативними актами. Вихід із ситуації В. Казакова вбачає у відновленні вертикалі, яка склалася у фармацевтичній службі за часів існування Державної служби лікарських засобів та виробів медичного призначення. Саме при наявності чіткого, зрозумілого, справедливого державного регулювання можна буде ставити перед спеціалістами фармації завдання і вирішувати їх.

У своїй доповіді В. Казакова розповіла присутнім про підсумки Програми соціально-економічного розвитку харківського регіону, зокрема про криміногенну ситуацію. За останні 9 місяців у Харківській області налічується значна кількість померлих від ВІЛ-інфекцій. А наркоманія залишається одним із шкідливих соціальних захворювань, з яким потрібно боротися всім разом. Зі сторони депутатського корпусу Харківської обласної ради будуть прикладені всі зусилля для продуктивного і успішного вирішення цієї задачі.

 

Під час конференції почесним гостям заходу Вікторія Шаповалова, д.фарм.н., проф., завідуюча кафедрою фармацевтичного права Інституту підвищення кваліфікації спеціалістів фармації НФаУ, зазначила, що «Феміда» є символом балансу інтересів при створенні партнерських відносин між владою, фармацевтами, правоохоронцями, лікарями, юристами та громадянами та навела слова ексгенсекретаря ООН: „Кращій спосіб продемонструвати силу – це її показата та не застосувати”. Це символізує, що правоохоронні та контролюючі органи повинні підняти рівень правової культури та правосвідомості не тільки населення, а й своїх співробітників тим самим це надасть змогу поліпшити взаємодію між лікарями, провізорами, представниками контролюючих та правоохоронних органів щодо протидії незаконному обігу психоактивних речовин.

 

За словами Василя Синчука, к. юр. н., заслуженого юриста України, прокурора Харківської області, проблема протидії контрабанді наркотиків і наркотизації суспільства не має того значення першочерговості вирішення, якого вона потребує. Злочинність, пов’язана з наркотичними засобами, неупинно росте, і подолати цю проблему зусиллями тільки працівників правоохоронних органів неможливо. Потрібно консолідувати сили як самих людей, так і всіх інститутів влади, всесвітніх організацій.
Спираючись на власний досвід роботи, В. Синчук, констатував, що сьогодні немає надійного захисту від того, щоб в Україну не потрапляли наркотики, а підпільні фармацевтичні цехи не виготовляли з кожним роком все більше препаратів наркотичної дії.
Як правило, правоохоронці затримують наркоманів – наркозалежних людей, яких потрібно терміново лікувати, а не саджати в колонії. А ось самі керівники цього пагубного процесу, на превеликий жаль, досі залишаються на свободі.

Прокурор підкреслив, що компромісу у цій боротьбі не повинно бути ні за яких обставин. Потрібно проводити системну роботу між науковцями та органами влади. Плідним підсумком роботи конференції повинно стати звернення до вищих інституцій влади з констатацією як проблематики, так і з проханням негайно вжити особливі заходи по боротьбі з цим злом.

 Сергій Петренко, генерал-майор міліції, к. фарм. н., перший заступник голови Постійної комісії Харківської обласної ради з питань забезпечення законності, громадського порядку боротьби з корупцією та організованою злочинністю у своїй доповіді також зазначив про необхідність консолідації зусиль, адже окремо кожне відомство з проблемою наркоманії боротися самостійно не зможе.
С. Петренко нагадав присутнім про те, як 16 років назад в міліції була створена спеціальна служба – Служба по боротьбі з незаконним обігом наркотиків. Саме з того моменту в Україні і почалася активна протидія контрабанді наркотиків та наркотизації суспільства, відбувся поступовий перехід на професійні методи боротьби з цими негативними явищами. Згодом до правоохоронців приєдналися науковці в галузі фармації, медицини, юриспруденції.

За весь цей час було зроблено багато роботи: внесені зміни до законодавства, розроблені методики розслідувань конкретних справ, ведеться нагляд за даною категорією злочинів, за дотриманням законності у цьому виді діяльності правоохоронними органами тощо.
Важливим моментом цієї зустрічі, за словами доповідача, неодмінно стане новий виток у розвитку як фармацевтичної, так і юридичної науки, а також створення нових методик у боротьбі із цими видами правопорушень.

 Зіновій Галаван, заступник начальника слідчого управління Головного управління МВС України в Харківській області, заслужений юрист України, наголосив на тому, що всі заходи, які приймаються по боротьбі з незаконним обігом наркотиків в наш час є недостатньо ефективними. Для подолання цих проблем потрібно приймати кардинальні заходи не тільки на місцевих рівнях, а й на рівні керівництва держави.
Другим не менш вагомим питанням, яке потрібно терміново розглянути, є ситуація, що склалася в фармацевтичному секторі економіки України. Цінова політика, яка зараз присутня в аптечній мережі нагадує повний хаос. А самі аптеки перетворилися на магазини з продажу будь-яких ліків без рецептів. Це стосується і антибіотиків, і сильнодіючих і психотропних речовин. Тому терміново потрібно приймати рішення щодо усунення цього безладу.

 Продовжив роботу конференції В’ячеслав Борисов, д. юр. н., проф., академік АПН, директор Інституту вивчення проблем злочинності АПН України Національної юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого. Починаючи з 2004 року кількість злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків, зайняла друге місце в структурі злочинності в Україні після злочинів проти власності. І хоча, безумовно, держава і правоохоронні органи роблять значні зусилля у боротьбі з цим злом, тенденції щодо зменшення наркотизації суспільства поки що не відчувається. Жертвами наркообігу частіш за все стають молоді люди та неповнолітні, які залучаються до вживання наркотиків. Згідно статистичним даним, 20% злочинів, пов’язаних із незаконним обігом наркотиків вчиняються серед молоді. Це значна цифра, адже, як правило, для цього віку притаманні такі злочини як хуліганство, крадіжки, грабежі.

Одним із головних чинників у розповсюдженні наркотиків, за словами В. Борисова, є той факт, що Україна знаходиться під сильним впливом від зовнішніх наркодільців, які використовують її як ринок збуту, або ж переправляють через її територію в країни Європи наркотичні речовини.
В. Борисов зазначив, що останнім часом досить широко йдуть розмови про можливість легалізації в українському суспільстві так званих «легких наркотиків». Але переймати такий досвід у західноєвропейських країн навіть не варто, тому що для України розповсюдження наркотиків серед населення може обернутися ще більшою катастрофою.
В рамках конференції також відбулося засідання круглого столу «Кримінальна політика України, Росії та Білорусі в сфері протидії контрабанди наркотиків і наркотизації суспільства», на якому фахівці змогли обмінятися думками, поділитися досвідом запобігання поширенню наркотиків та обговорити злободенні проблеми.