20 – 27 жовтня 2011 р., доц. Лебединець В`ячеслав Олександрович, доц. Коваленко Світлана Миколаївна провели курс лекцій майстер-класу за темою «Стандартизація і контроль якості лікарських засобів» з метою підвищення кваліфікації фахівців фармацевтичного факультету Таджицького національного університету, м. Душанбе, за запрошенням Служби державного нагляду за фармацевтичною діяльністю.

УКРАЇНСЬКІ СПЕЦІАЛІСТИ ПІДВИЩУВАТИ КВАЛІФІКАЦІЮ СПІВРОБІТНИКІВ СЛУЖБИ ДЕРЖАВНОГО НАГЛЯДУ ЗА
ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ДІЯЛЬНІСТЮ РЕСПУБЛІКИ ТАДЖИКИСТАН

Республіка Таджикистан – давно відомий ринок для вітчизняних фармацевтичних підприємств, хоча обсяги торговельних угод порівняно невеликі. При цьому більше 95% лікарських засобів, що реалізуються в Таджикистані, є імпортними та завозяться туди з Китаю, Індії, Росії, Казахстану та деяких інших країн, включаючи Україну. За даними Міністерства охорони здоров’я Таджикистану, обсяг ринку фармацевтичної продукції в 2010 році склав більше 116 млн. доларів США, а в цьому році, ймовірно, перевищить 120 млн. Крім того, є всі підстави вважати, що ця цифра в найближчі роки буде істотно збільшуватися.

Особливості географії країни (розрізненість великих населених пунктів, складність перевезення по гірській місцевості), складна економічна і зовнішньополітична ситуація обумовлюють труднощі розвитку багатьох галузей народного господарства республіки, в тому числі – фармацевтичної. Так, виробництво лікарських засобів налагоджено в основному тільки на базі деяких аптек у великих містах (насамперед – в Душанбе). Ведеться таке виробництво з використанням застарілого обладнання і часто в приміщеннях, мало відповідають сучасним санітарним нормам. Найбільш поширеними лікарськими формами аптечного виготовлення є порошки, мазі на вазелиновой, ланолінової і поліетіленоксідной основі, розчини для ін’єкцій та інфузій. Такі препарати продаються за досить низькою ціною і орієнтовані на населення з невеликим доходом, а також реалізуються в лікарні.

Безумовно, висока якість продукції в таких умовах забезпечити вкрай складно. Низьким залишається і рівень оснащення аптечних установ. Крім того, в країні відзначаються випадки реалізації котрафактной та фальсифікованої продукції.

Фахівців для фармацевтичної галузі готує два ВНЗ країни: Таджицький державний медичний університет (ТДМУ) імені Абуалі Ібні Сіно (Авіценни), а також Таджицький державний національний університет. В обох ВУЗах функціонують фармацевтичні факультети, де готують студентів за спеціальністю “Фармація”.

Нинішній Президент Республіки Таджикистан Емомалі Рахмон дотримується політики гармонійного розвитку країни. Це передбачає, зокрема, підвищення ефективності фармацевтичного виробництва, а також розвиток системи освіти і охорони здоров’я. Для поліпшення ситуації в сфері медичного обслуговування населення та розвитку фармацевтичної галузі в останні роки були зроблені деякі дієві кроки. Так, організовані Служби державного нагляду за фармацевтичної і медичної діяльністю; посилений контроль обігу наркотичних, психотропних засобів і прекурсорів, посилено вимоги до ввезення на територію країни імпортованих лікарських засобів.

Під егідою підвищення кваліфікації співробітників державних регуляторних органів у сфері охорони здоров’я були організовані заходи щодо налагодження зв’язків з профільними навчальними закладами країн СНД. Один з напрямків такої співпраці – запрошення для консультацій та навчання фахівців різного профілю з ВНЗ України, що прийняла ефективну стратегію розвитку своєї фармацевтичної галузі.

У другій половині жовтня доценти кафедри управління якістю Національного фармацевтичного університету (В’ячеслав Лебединець та Світлана Коваленко) провели виїзний курс лекцій та семінарів з питань управління якістю в фармації на запрошення Служби державного нагляду за фармацевтичною діяльністю Республіки Таджикистан (м. Душанбе). Слід зазначити, що ще в 2010 році група представників різних регуляторних структур фармацевтичної сфери Таджикистану надійшли на навчання в НФаУ за спеціальністю “Якість, стандартизація та сертифікація” – дуже актуальному для сучасних умов розвитку республіки напрямку.

Цей виїзд став першим офіційним візитом викладачів кафедри управління якістю НФаУ в країни СНД на запрошення регуляторного органу. До цього вже були поїздки в Грузію, Росію і Казахстан на запрошення окремих фармацевтичних компаній.

Цикл семінарів та лекцій пройшов у дуже дружній обстановці: слухачі з цікавістю сприймали досвід українських фахівців і жваво обговорювали різні прикладні питання: від окремих вимог належних практик до концептуальних положень міжнародних стандартів у сфері управління якістю. Знання з багатьом з обговорюваних тем будуть незабаром затребувані і при запуску нових виробництв, і при оптимізації робіт місцевих дистриб’юторських компаній, і при реорганізації системи роздрібної реалізації медикаментів в аптечних установах. Певні заходи щодо вдосконалення роботи будуть перейняті і самим регуляторним органом.

В ході візиту зі Службою держнагляду за фармацевтичною діяльністю Республіки Таджикистан була обговорена програма подальшої співпраці кафедри управління якістю НФаУ. На сьогодні з’явилися всі підстави вважати, що виїзні семінари, лекції і консультації, що представляють собою плідний обмін досвідом, з часом будуть тільки набирати обертів. Інтерес у таджицької сторони викликає не тільки локальна підготовка кадрів, але й більш серйозна науково-дослідницька діяльність, що передбачає можливість захисту дисертаційних робіт в спеціалізованих вчених радах НФаУ таджицькими фахівцями.