24 квітня 2013 року відбулась відкрита лекція Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової з питань імунопрофілактики

24 квітня 2013 року у приміщенні Національної медичної академії післядипломної освіти імені П.Л. Шупика відбулася третя відкрита лекція Міністра охорони здоров’я Раїси Богатирьової з питань імунопрофілактики. На відеозв’язку з Міністром перебували 10 000 представників 21 медичного та фармацевтичного навчального закладу та закладів післядипломної освіти IV рівня акредитації України .

24.04.2013 ЛЕКЦИЯ Р.В.БОГАТІРЕВОЙ 1Під час лекції «Вакцинація – питання національної безпеки» Міністр охорони здоров’я України, член-кореспондент НАМН України, доктор медичних наук, Заслужений лікар України, професор Раїса Богатирьова торкнулася найактуальніших та найгостріших питань імунопрофілактики в Україні і наголосила на важливості проведення щеплення – однієї зі складових гарантування національної безпеки.

– Профілактична медицина як основа медичних систем цивілізованих країн світу й інвестиції в профілактику захворювань визнані одними з найефективніших моделей як для здобуття індивідуальних вигід, так і для суспільства в цілому, – зауважила Раїса Богатирьова. – В сучасних системах охорони здоров’я важливим є визначення балансу між витратами на власне охорону здоров’я і отриманими вигодами. Профілактична медицина надає найбільш оптимальне співвідношення між затратами на охорону здоров’я і отриманими результатами. Говорячи про здоров’я населення країни, ми розуміємо важливість цього фактору для безпеки як кожного громадянина, так і загалом для національної безпеки країни. Саме тому в Законі України «Про основи національної безпеки» сказано, що для захисту інтересів громадянина, суспільства і держави, для забезпечення сталого розвитку суспільства важливим є своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам у сферах імміграційної політики, освіти і науки, а головне, охорони здоров’я.

24.04.2013 ЛЕКЦИЯ Р.В.БОГАТІРЕВОЙ 2Міністр охорони здоров’я визначила основні сфери, в яких існує загроза національній безпеці – політичну, військову, соціально-гуманітарну, економічну, інформаційну – та складові охорони здоров’я, профілактики та вакцинації у кожній із них. Вказуючи на важливість профілактики захворювань, зокрема, для економічної сфери, Міністр наголосила:

–Попереджаючи хвороби, ми досягаємо зниження захворюваності, необхідності у коштовному стаціонарному лікуванні, зниження затрат на непрацездатність, втрат продуктивності, обмеження тривалих наслідків захворювань. Вакцинація дає значний та більш масштабний економічний ефект на додаток до економічних витрат на лікування. Вона захищає від відстрочених наслідків хвороби, зберігаючи соматичне та психічне здоров’я людини, і тим самим створюючи реальні можливості для людей здобути освіту, займатися  трудовою діяльністю. Відповідно, захисна функція імунізації надає величезні індивідуальні та суспільні вигоди в плані забезпечення працездатності, продуктивності та професійного зростання. Іншими словами, вакцинація попереджує небезпеку смертності та інвалідності, складаючи невелику частину від вартості лікування на користь як індивідууму, так і суспільства в цілому. Ефективну політику в галузі охорони здоров’я та пов’язані з цим витрати варто сьогодні розглядати як інвестиції, а не як витрати. Добре здоров’я стимулює розвиток економіки,  у той час як  хвороби призводять до виснаження.

24.04.2013 ЛЕКЦИЯ Р.В.БОГАТІРЕВОЙ 3В Україні вакцинація за державний кошт проводиться проти 10 інфекційних захворювань, в країнах Європи та США – проти більшої кількості, зауважила очільниця МОЗ:

– Незважаючи на спад охоплення вакцинацією, що спостерігався протягом 2010-2011 років, 2012 став роком зростання цього показника. Це пов’язано з покращенням  постачання вакцин і з  роботою щодо відновлення довіри до вакцинації. Я пов’язую такі результати з роботою МОЗ і всієї мережі  лікувально-профілактичних заходів, які займалися розповсюдженням інформації  про важливість щеплення і про наслідки відмови від нього. Це великий успіх. Але – лише початок.

Уже традиційно, після виступу Міністра представники медичної спільноти України могли поставити питання, що хвилюють найбільше. Так, студенти Національного фармацевтичного університету поцікавилися контролем за якістю вакцин, котрі потрапляють до України з-за кордону.

24.04.2013 ЛЕКЦИЯ Р.В.БОГАТІРЕВОЙ 4– Хочу звернути увагу всіх на принципове питання. Нам, тим,  хто проводить контроль і хто проводить реєстрацію, у випадку підходу до якості вакцин абсолютно все одно, хто є виробником. Під час реєстрації ми мусимо забезпечити відповідність усіх параметрів вимогам нашого і європейського законодавства, – наголосила  Міністр. – Якщо ми зареєстрували вакцину в Україні, провели контроль її властивостей і вони відповідають нашим вимогам і маркуванню, що зазначено на пакуванні, ми дозволяємо її до застосування. Ділити вакцини на іноземного виробництва і вітчизняні в плані контролю не можна. Провізорам варто пояснювати важливість імунопрофілактики, бо ви є частиною медичної спільноти, однак якщо є сумніви, необхідно звертатися до органів контролю.

На закінчення зустрічі Міністр охорони здоров’я ще раз звернулася до медичної спільноти із закликом проводити всебічну роз’яснювальну роботу щодо важливості вакцинації серед населення.

Лариса Карабіцина

24.04.2013 ЛЕКЦИЯ Р.В.БОГАТІРЕВОЙ 5