25 лютого 2013р. о 13:00 в режимі відеоконференції відбулась відкрита лекція Раїси Василівни Богатирьової, Міністра охорони здоров’я України, чл.- кор. НАМН України, доктора мед. наук, професора

Лекцію прослухали понад 7600 студентів, викладачів, лікарів і провізорів 19-ти медичних, фармацевтичного навчальних закладів. Також в online режимі  Міністр надала відповіді на запитання з аудиторій різних ВНЗ.

В аудиторії Національного фармацевтичного університету  на лекції Міністра були присутні 285 студентів, аспірантів, викладачів.

25.02.2013 Леция Богарёвой Р.В. 2За матеріалами прес-служби МОЗ України:

Міністр охорони здоров’я України Раїса Василівна Богатирьова зазначила, що головним приводом для використання такого формату спілкування з широкою аудиторією стала необхідність залучення якомога більшого числа партнерів для проведення реформи охорони здоров’я.

Міністр зауважила, що протягом 20-ти років після здобуття Україною незалежності всі спроби привнести зміни в медичну сферу обмежувалися лише деклараціями. Реальні кроки з реформування вітчизняної системи охорони здоров’я припали на період економічної кризи. Розгортати активну фазу реформ у такі часи, на думку Раїси Богатирьової, може лише держава, що глибоко переконана в їхній необхідності.

Невідкладність проведення модернізації охорони здоров’я викликана, за словами Міністра, рядом причин. По-перше, структурні перекоси в системі медичних установ призвели до того, що в напівзруйнованому стані опинилася критично важлива для людей первинна медико-санітарна допомога. Амбулаторії, ФАПи, медпункти, тобто установи, де людина може отримати першу необхідну допомогу чи пораду, припинили виконувати свої функції належним чином.

25.02.2013 Леция Богарёвой Р.В. 1По-друге, у занедбаному стані опинилася система профілактики хвороб, зазначила Раїса Богатирьова. Швидке зростання фармацевтичного ринку, агресивна реклама лікарських засобів та криза довіри до лікарів призвели, серед іншого, до зростання самолікування і значного збільшення кількості звернень до медустанов пацієнтів із запущеними формами захворювань.

Крім того, хронічний дефіцит у фінансуванні галузі призвів до катастрофічного зниження рівня технічного оснащення лікарень і спеціалізованих медичних закладів, вважає глава МОЗ. «Соціальна незахищеність лікаря, низький рівень доходів медпрацівника стали причиною падіння престижу професії і, як наслідок, – дефіциту кваліфікованих кадрів і стихійної комерціалізації медичних послуг», – підкреслила Раїса Богатирьова, акцентувавши увагу на тому, що особливо гостро ці проблеми відчули найбільш соціально незахищені верстви населення.

При цьому Міністр охорони здоров’я зазначила, що проблема полягала не тільки в недостатньому фінансуванні галузі, а й нераціональному використанні наявних коштів.

«Усі ці та інші проблеми мають хронічний і комплексний характер. І їхнє розв’язання вимагає системності в діях, послідовності, рішучості та сили волі», – заявила Раїса Богатирьова. Усе це передбачає реформа охорони здоров’я, перші кроки якої дають підстави очікувати позитивних системних змін, вважає міністр. Так, у пілотних регіонах, де велика увага була приділена відновленню і укріпленню кадрової та матеріальної бази первинної медичної допомоги, значно збільшилася кількість звернень до лікарів з профілактичною метою і зменшилося число звернень за невідкладною допомогою.

Держава виділила значну суму для забезпечення всім необхідним пунктів первинної медико-санітарної допомоги. Більше 500 таких пунктів буде відкрито в Україні у нинішньому році, запевнила міністр. І відбуватися це буде не тільки в пілотних областях, а усюди, де були прийняті відповідні рішення територіальних громад.