29 вересня 2017 р. пройшла дводенна Міжнародна науково-практична конференція «ПРОМИСЛОВА ФАРМАЦІЯ: ЕТАПИ СТАНОВЛЕННЯ ТА МАЙБУТНЄ». У рамках заходу пройшли урочистості з нагоди 25-річного ювілею відкриття факультету промислової фармації НФаУ та 20-річчю першого випуску спеціальності

Треба зазначити, що на початку 90-х років XX століття НФаУ став першим вишем незалежної України, який відкрив спеціальність «Промислова фармація». З часом, шляхом прокладеним спеціалістами НФаУ, пішли ще 6 вищих навчальних закладів країни, проте Національний фармацевтичний університет, як і раніше, залишається флагманом підготовки.

Інженерний напрямок у фармацевтичному виші з’явився з ініціативи В. П. Черних, академіка НАН України, доктора фармацевтичних наук, доктора хімічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України, ректора НФаУ в 1980–2017 рр. Підготовку і впровадження технологічного навчального плану та навчальних програм із промислової фармації в НФаУ блискуче реалізувала Л.М. Віннік, доцент кафедри промислової фармації, заступник ректора з навчальної роботи, декан факультету промислової фармації 1992-1995 рр.

У 1992 році був оголошений перший набір на нову спеціальність, а через п’ять років перші випускники факультету отримали дипломи інженера-технолога за спеціальністю «Технологія фармацевтичних препаратів».

У перший день заходу конференцію відкрили вітальні виступи членів організаційного комітету заходу: В.П. Черних, почесного ректора НФаУ; А.А. Котвіцької, в.о. ректора НФаУ; Л.М. Віннік, заступника ректора з навчальної роботи НФаУ.

Вони привітали з ювілеєм присутніх у залі: випускників промислового факультету НФаУ минулих років, представників фармацевтичної промисловості та фармацевтичної освіти України, студентів НФаУ, почесних гостей. Також до присутніх з побажаннями звернулися декани факультету промислової фармації різних років: професори В.В. Чуєшов, В.О. Тіманюк, доценти К.В. Диннік, Т.В. Крутських.

Поздоровити НФаУ з ювілеєм та взяти участь у конференції до Харкова приїхали: В.П. Новіков – професор, завідувач кафедри технологій біологічно активних сполук, фармації та біотехнології Національного університету «Львівська політехніка»; представники кафедри органічних речовин та фармпрепаратів Українського державного хіміко-технологічного університету – завідувач кафедри, професор О. В. Харченко, доцент кафедри В.В. Киселев.

С.О. Повєткін, начальник відділу зовнішньоекономічного зв’язку ПАТ «Червона зірка», звернувся до присутніх із привітаннями та від імені підприємства презентував подарунок гуртожитку № 2 НФаУ — машини-автомати для прання.

Від імені випускників виступила Л.О. Пенчукова, директор ПВНЗ “Міжнародний коледж медицини”, провізор, інженер-технолог, випускниця факультету промислової фармації НФаУ1998 р.

Кілька годин заходу промайнули у теплій атмосфері спілкування та спогадів. Після перерви за регламентом заходу розпочалися пленарні та секційні засідання. На 30 вересня заплановані засідання опорних кафедр; лекції майстер-класів для студентів НФаУ.

Розповідає О.А. Здорик, декан факультету промислової фармації, управління та адміністрування:

«Сьогодні випускники та студенти факультету промислової фармації НФаУ працюють на провідних підприємствах фармацевтичної галузі України: ПАТ «Фармак», ФК «Здоров’я», ФФ «Дарниця», АТ «Лекхім Харків», ПАТ «Хімфармзавод «ЧЕРВОНА ЗІРКА», ТОВ «Фармекс Груп», ТОВ «Валартін Фарм», «Бентокрим», ТОВ «Київветзавод», НВЦ «Борщагівський ХФЗ», ТОВ «Житомирська фармацевтична фабрика», АТ «Фітофарм», ТОВ НВФК «ЕЙМ» тощо.

Визнанням якості освіти у НФаУ є постійні звернення роботодавців протягом навчального року щодо залучення випускників НФаУ на роботу на посади техніка виробництва, мікробіолога, контролера, фахівця зі стандартизації, сертифікації та якості, майстра, інженера-дослідника, інженера-технолога, начальника ділянки, начальника контрольно-аналітичної лабораторії, логіста, консультанта з раціоналізації виробництва, фармацевтичного представника, фахівця з маркетингу, начальника цеху та ін.

На даному етапі факультет промислової фармації, управління та адміністрування – це більш ніж 600 студентів денної, вечірньої та заочної форм навчання, 6 кафедр (з яких 4 кафедри випускові – кафедра біотехнології, менеджменту і адміністрування, промислової фармації, управління та економіки підприємства), підготовка фахівців за 13 освітніми програмами, штат деканату факультету.

Факультет промислової фармації, управління та адміністрування є унікальним факультетом не лише для Національного фармацевтичного університету, але й для більшості медичних, фармацевтичних вищих навчальних закладів, оскільки сьогодні ми готуємо спеціалістів, які після завершення навчання працюють на всіх етапах життєвого циклу фармацевтичної продукції: маркетинг та вивчення ринку, планування й розробка продукції, проектування й розробка процесів, матеріально-технічне забезпечення (закупівля матеріалів), виробництво, контроль, упакування, маркування, зберігання, збут, продаж.

Родзинкою у підготовці інженерів-технологів є саме комбінація у навчальному плані загально інженерних, медико-біологічних, організаційно-економічних, хімічних та технологічних дисциплін, що надає перевагу випускникам НФаУ на робочих місцях.

Незмінним за 25 років існування факультету промислової фармації є підготовка спеціалістів – інженерів-технологів для фармацевтичної промисловості України за спеціальностями «Промислова фармація», «Технології фармацевтичних препаратів», а сьогодні підготовка наскрізного магістра за однойменною освітньою програмою за спеціальністю «226 Фармація, промислова фармація». Безумовно, під час реформування вищої освіти, розвитку фармацевтичної промисловості, переході на європейські стандарти виробництва фармацевтичної продукції підприємствами України ми маємо змінювати зміст освітнього процесу за вимогами часу. З набуттям чинності Закону України «Про вищу освіту», зміною переліку спеціальностей даний процес вже був запущений безповоротно.

Сьогодні «Промислова фармація» не є окремою спеціальністю, а стоїть в одному ряду зі спеціальністю «Фармація», що не відповідає світовій практиці підготовки фармацевтичних кадрів. Тому на правах першозасновника спеціальності НФаУ має працювати у напрямку виокремлення спеціальності. Саме збереження традицій та примноження здобутків є першочерговими завданням факультету на подальші п’ять років. Перспективним напрямком розвитку спеціальності є проведення практичних занять на фармацевтичних підприємствах України. З 2015 р. навчальними планами освітньої програми «Технології фармацевтичних препаратів» реалізується проведення практичних занять на підприємствах у рамках дисципліни «Вступ до фаху» на I курсі, у рамках дисципліни «Промислова технологія фармацевтичних препаратів» на IV і V курсах. Практичні заняття проводяться на фармацевтичних підприємствах Харківської області: ХФЗ «Червона Зірка», АТ «Стома», АТ «Лекхім-Харків», ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я»», ТОВ «Дослідний завод ДНЦЛЗ», ПАТ «Фармстандарт – Біолік». Саме через обмін досвідом з практиками на виробництві студенти мають змогу опанувати компетентності при проведенні вхідного контролю, організації технічної підготовки виробництва, підготовки обладнання до виробництва, поглибити знання з пожежної безпеки, охорони навколишнього природнього середовища при виробництві, фармацевтичному аналізі лікарських засобів. Таким чином, студенти з першого курсу по п’ятий мають змогу роширювати свої теоретичні знання та практичні навички».

Матеріали за темою:

Промислова фармація: етапи становлення та майбутнє — 25 років досвіду НФаУ

Print Friendly, PDF & Email