До історії студентських будівельних загонів Харківського фармацевтичного інституту

Студентам трудно засинати,

Хоч ніч і тиша за вікном,

Так справ знаходиться багато,

Коли зібралися гуртом…

(Зі студентської пісні)

 

 

Командир первого отряда В.А.Бирюк Командир першого загону ССО ХФІ В.О.Бирюк

Студентський будівельний рух набув організаційного оформлення наприкінці 50-х років ХХ ст. на цілині [1, с. 17]. Осторонь від цього руху не залишився і Харківський фармацевтичний інститут, перший трудовий загін якого було сформовано в 1958 р. для роботи в Північному Казахстані. Загін працював п’ять місяців. А його керівник В. О. Бирюк отримав грамоту Центрального комітету комуністичної партії Казахстану, Президії Верховної Ради, Ради міністрів та Центрального комітету комсомолу Казахстану за допомогу республіці у збиранні врожаю та здачі хлібу державі в 1958 р.

В 1966 р. будзагін у складі 50 студентів під керівництвом В. Чуєшова (комісар І. Бондарчук) відправили до селища Надці Тюменської області. Працювали бригади з сьомої ранку до восьмої вечора на звалюванні лісу. У тайзі робили просіку. Деякі студенти з бригади заміряли необхідну довжину для розпилювання, а інші отримані колоди вантажили і вивозили на машинах. Виходила порожня траса для прокладання залізничних колій або ліній електропередач.

 

 

Студенческий отряд на построении Студентський загін ХФІ

У 1968 р. студентський будівельний загін Харківського фармацевтичного інституту, вже в іншому складі, знов був направлений до Тюменській області для виконання аналогічних робіт.

 

 

ссо ИКАР перед рабочим днем ССЗ ІКАР перед робочим днем

У 1970 р. студентський будівельний загін Харківського фармацевтичного інституту під керівництвом Євгена Павловича Паришкури успішно здав до експлуатації об’єкти будівництва 607 мікрорайону Салтівського житлового масиву, досягнувши високих показників (246%) виконання норм праці, у зв’язку з чим та на честь дня будівника 7 серпня 1970 р. був нагороджений грамотою.

У цьому ж році студенти фармацевтичного інституту взяли участь в уборці врожаю фруктів в радгоспі «Перемога» Харківського району, Харківської області.

У 1973 р. два студентських будівельних загони працювали на будівництві приміщень інституту, а 4 сільськогосподарських загони – на полях Харківської області. Серед сільськогосподарських загонів був загін «Печенеги-73», який надав практичну допомогу радгоспу «Печенізький» у вирощуванні та зборі овочів у 1973 р.

 

 

ЖБК-3. Готовятся блоки для УЛК ЖБК-3. Готуються блоки для УЛК

У 1975 р. при Харківському фармацевтичному інституті було створено 10 сільськогосподарських загонів, що працювали на зборах врожаю та сільськогосподарських роботах в різних регіонах Радянського Союзу.

У 1975 р. загони ХФІ, що працювали в Кримській та Харківській областях, отримали знам’я переможців в соціалістичному змаганні серед вищих навчальних закладів м. Харкова.

У 1976 р. колектив студентів Харківського фармацевтичного інституту успішно виконав соціалістичні зобов’язання при наданні допомоги колгоспу імені ХХV з’їзду КПРС Великобурлуцького району зі збору цукрового буряку, у зв’язку з чим був нагороджений почесною грамотою за досягнення високих показників в праці. У 1977 р. почесними грамотами за високі показники в збиранні врожаю були нагороджені три жіночі бригади студентського загону «Аеліта».

У 1979 р. будівельні загони ХФІ працювали в Тюмені та Харківській області. За відмінні показники в роботі комсомольській організації інституту було вручене на вічне зберігання знамя «Переможець соціалістичного змагання».

 

 

Закладка фундамента корпуса Б Закладка фундаменту корпусу Б, вул. Блюхера ,4

У 1980-ті роки студентські трудові загони «Ікар-82», «Ікар-83», «Провізор», «Молодогвардієць», «Зоряний», «Прометей» працювали на внутрішньоінститутському будівництві та на спорудженні об’єктів у різних містах і селах країни. Учасники загону «Зоря», до складу якого увійшли 300 студентів, працювали на підприємствах Харкова. Студзагонівці «Фармацевта» допомагали збирати врожай на ланах Криму. У ХФІ вперше в м. Харкові було створено санітарний загін, учасники якого працювали в різних лікувальних установах обласного центру.

Під час роботи ХХVI з’їзду КПРС (23 лютого – 3 березня 1981 р.) комсомольці 16-ї групи другого курсу ХФІ висунули ініціативу «Будівництву нового навчально-лабораторного корпусу – комсомольське піклування». У 1981 р. комсомольська організація ХФІ була нагороджена передаваним Червоним знаменем обкому комсомолу за внутрішньоінститутське будівництво. В цьому ж році сільськогосподарські загони інституту, що працювали в Харківській області, виконали робіт на суму більше 236 тисяч рублів. У 1982 р. будівельні загони «Ікар-82» і «Зоряний» освоїли капіталовкладень на суму 25 тисяч рублів кожний.

 

 

Построение ссо ИКАР 80-е годы ССО ІКАР 80-ті роки

У 1983 р. при ХФІ існувало 3 будівельних загони – «Ікар-83», «Провізор» та «Молодогвардієць». Два з них працювали на будівництві навчально-лабораторного корпусу. Сума освоєнь загонів склала близько 23 тисяч рублів. Сільськогосподарські загони загальною чисельністю 500 чоловік освоїли 19 тисяч рублів. Вперше був створений загін не будівничого профілю «Зоря», чисельністю 300 чоловік, який працював на заводах Харківського об’єднання «Серп і молот».

У 1984 р. загони «Провізор», «Молодогвардієць», «Ікар» та «Зоряний» освоїли більше 40 тисяч рублів капіталовкладень. У 1985 р. об’єм освоєних капіталовкладень склав більше 100 тисяч рублів. Загін «Фармацевт» працював на полях Кримської області [2, с. 66].

 

 

Студенты готовят арматуру для бетонных конструкций УЛК на ЖБК-3 Студенти готують арматуру для бетонних конструкцій УЛК на ЖБК-3

Відзначимо, що з самого початку свого існування Харківський фармацевтичний інститут гостро відчув нестачу навчальних приміщень. З часом проблема розміщення матеріально-технічної бази, і створення належних умов для навчання ставала більш відчутною. У зв’язку з цим студентські будівельні загони постійно долучалися до внутрішньоінститутського будівництва. Вперше цей захід було вжито у 1967 р. під час будівництва фізкультурного оздоровчого залу в корпусі, розташованому на вулиці Мельникова, 12, що тривало протягом трьох тижнів. Однак як у 1967 р., так і в подальшому ці роботи носили лише локальний характер. Ситуація змінилася у 1980-і роки, коли зусилля студентських будівельних загонів ХФІ спрямувалися на будівництво нової навчальної будівлі.

 

 

Август 1986 г. Ученый Совет на стройке Серпень 1986 р. Вчена Рада ХФІ на будівництві

Колектив Харківського фармацевтичного інституту разом зі студентами – учасниками будівельних загонів докладали усіх зусиль до того, щоб здати першу чергу навчально-лабораторного хімічного корпусу у 1983 р. Реальність цього плану підтверджувалась тим ентузіазмом, з яким студенти і співробітники інституту працювали на будівництві корпусу [3, с. 302]. Переїзду до нової будівлі у 1985 р. передували чисельні суботники й недільники, в яких брали участь не лише студенти, а й усі без виключення співробітники, від професорів до лаборантів [4, с. 149].

Саме під час зведення хімічного та технологічного корпусів інституту, що були збудовані у 1985 та 1990 рр. відповідно, студенти та співробітники ХФІ доклали чи не найбільше своїх сил. Ці будівлі не є пам’ятками архітектури, але вони невід’ємні від історії студентського будівельного руху, адже їх зведення здійснювалося за активної участі студентів, які працювали після занять, по суботах та неділях, і власною працею втілювали в дійсність лозунг «Свій вуз – своїми руками».

 

 

Строительство корпуса Б Будівництво корпусу Б ХФІ

Відчутний внесок у будівництво зробили працівники вищого навчального закладу Л. І. Вишневська, І. А. Єгоров, Л. М. Канцедал, С. І. Мерзлікін, П. Д. Пашнєв, К. Л. Пирін, Д. В. Рибачук, О. М. Ружицький, А. Г. Сербін, Є. Л. Снитковський, В. І. Чуєшов та інші [2, с. 66].

В теперішній час хімічний та технологічний корпуси НФаУ входять до складу єдиного естетичного комплексу, який знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Блюхера, 4. Окрім університетських будівель даний комплекс включає також скульптурні композиції та ботанічний сад.

 

 

Члены профсоюза на строительных работах Члени профспілки ХФІ на будівельних роботах

Загалом, в роботі студентських будівельних загонів Харківського фармацевтичного інституту можна виділити два періоди:

  1. 1958 р. (рік заснування першого будівельного загону ХФІ, очоленого В. О. Бирюком) – кінець 70-х років, період, що охоплює роботу студентських загонів на об’єктах загальносоюзного та міського значення;
  2. 1980 – 1991 рр., період, коли на перший план в роботі будівельних загонів виходить робота з будівництва корпусів вищого навчального закладу.

 

 

Установка колонны в кондуктор на корпусе А Установка колони в кондуктор на корпусі А

За видами студентські загони Харківського фармацевтичного інституту можна поділити на безпосередньо будівельні, сільськогосподарські та спеціалізовані (санітарний загін, загін небудівничого профілю «Зоря»).

Слід пам’ятати про те, що кожна, і в тому числі студентська, організація являє собою складний організм. В ньому перетинаються та співіснують інтереси особистості та груп, стимули та обмеження, жорсткі технології та інновації, безумовна дисципліна та вільна творчість, нормативні вимоги та неформальні ініціативи. Поряд із цим, аналізуючи спогади членів студентського будівельного руху – колишніх студентів Харківського фармацевтичного інституту, можна зробити висновок про однозначно позитивне сприйняття ними діяльності будівельних загонів. При цьому підкреслюються такі фактори, як набуття навичок самостійного життя; зближення студентів між собою, а нерідко й знайомства, що в майбутньому виливалися в щасливе подружнє життя; можливість покращити власне матеріальне становище тощо.

Література

 

  1. Гуркин А. Б., Полозов А. В. Роль студенческих строительных отрядов в воспитании молодого поколения в духе патриотизма и социалистического интернационализма (на примере ленинградских студенческих строительных отрядов) // Вестник ЛГУ. Серия 6. История КПСС, научный коммунизм, философия, право. – Вып. 1. – №6. –
    С. 16 – 24.
  2. Історія Національного фармацевтичного університету: люди, події, факти / За заг. ред. В. П. Черних. – Харків, 2005. – 624 с.
  3. Історія фармації України / Р. В. Богатирьова, Ю. П. Спіженко,
    В. П. Черних та ін. – Харків, 1999. – 799 с.
  4. История кафедры органической химии Национального фармацевтического университета. В 2 кн. Кн. 1: Кафедра органической химии в формате двух столетий / В. П. Черных. – Харьков, 2009. –304 с.

М. В. Григор’єва

 

Print Friendly, PDF & Email