Косметологія – це наука або мистецтво?

Косметологія – це наука або мистецтво? Це питання з’явилося в тієї далеку годину, коли Людина тільки усвідомила себе людиною. Неможливо навіть уявити собі годину її народження, також як і не можна заперечувати її положення, що міцно вкоренилося в сучасному світі.

Перші рецепти омолодження знайшли своє застосування з появою писемності, Давні санскрипти підтверджують довгу історію нашої косметології.

У стародавності майстер косметології мав право доторкатися до тіла великих фараонів, що для інших знатних осіб було неможливим або вважалося за честь. До сьогоднішнього дня ще не розшифровані древні рецепти, які дозволяли фараонам виглядати так молодо. Користуючись знаннями про рослини і їхні здатності давати певний терапевтичний ефект, древні люди створювали косметологічні засоби, що не мають аналогів і сьогодні.

Оглядаючись на кілька десятків років тому, можна також бачити безграмотність у застосуванні косметологічних засобів. Домогосподарки, розглядаючи імпортні етикетки чудом дісталися їм косметичних засобів, не тільки не знали, як правильно їх застосовувати, але й про доцільність їхнього використання. І сьогодні, прорвавши залізну завісу, багато хто з нас, занурившись у дивний, досі незнайомий мир косметологічних засобів, не знають, як правильно доглядати за своїм тілом. Іноді подібна безграмотність дорого обходитися для здоров’я нашого організму.

Потік імпортних засобів обрушився в нашу годину на полки аптек і спеціалізованих магазинів. І отут утомилося питання: де взяти фахівців, які допоможуть розібратися в цьому статку, підберуть потрібний засіб або порекомендують комплексне лікування? Адже західні країни, піклуючись про здоров’я людей, давно їх мають. А мі, на жаль, тільки зараз починаємо таких фахівців готувати.

Хочемо ми цього чи ні, косметологія міцно зайняла своє місце у фармації й медицині, і буде стрімко розвиватися. Тісно переплітаючись із медициною, косметологія знайшла своє застосування в хірургії, дерматології, стоматології, що істотно підняло її статус у медичному й фармацевтичному світі. Уже зараз пластичні операції не обходяться без косметологічних засобів. Таким чином, представити сучасне життя без косметології зараз уже неможливо. Якщо раніше косметичні засоби створювалися знахарями й алхіміками, те сьогодні в нас є не тільки наукові лабораторії, але й цілі науково-дослідні інститути, Саме там народжуються засоби, силу яким дає природа. І саме такі компанії мають потребу в професіоналах.

Кожна Людина хоче хоч небагато зупинити час, щоб продовжити молодість, але це неможливо, а призупинити процеси старіння й візуально залишитися молодимо якможна довше – це реальність. Але освоїти це мистецтво, може не кожний. Ці знання може дати тільки наука – у Харківському національному фармацевтичному університеті, що готовить дійсних майстрів-косметологів.

В 1998 році в Національному фармацевтичному університеті вперше в Україні була відкрита нова спеціальність “Технологія парфумерно-косметичних засобів”, що готовити “ювелірів” косметології. Вона ставитися до медико-фармацевтичного факультету.

Сьогодні отут навчаються. 333 студентів з 16 регіонів України. З їх 173 – на денному й 160 – на заочному факультеті. Термін денного навчання – 5 років; заочного – 5,5 років, А для осіб, які мають бажання одержати другу вищу освіту – 4,5 роки.

Випускникам надається кваліфікація “Провізор-косметолог”. У рамках спеціальності в інституті є магістратура.

Навчальні програми по даній спеціальності відповідають стандартам вищої освіти.

Система навчання побудована так, що підготовка провізора-косметолога, проводитися на базі вищого фармацевтичного утворення й припускає поряд з вивченням професійно-орієнтовних дисциплін вивчення фармакології, аптечної й заводської технології ліків, фармацевтичної хімії, фармакогнозії, клінічній фармації та іншим професійним дисциплінам. Дипломи фахівців і магістрів в області косметології вже одержали 348 наших випускників.

Після закінчення навчання випускники проходять інтернатуру за фахом “Провізор загального профілю”.

Кожен наш студент – це окремий мир. Він відкритий і життєрадісний.

Хочеться окремо сказати про студентів заочної форми навчання. Це насамперед  особистості, Дуже багато хто з їх, маючи досвід роботи в області косметології, удосконалюють собі й далі, органічно сполучаючи теорію й практику. Серед їх досить високий відсоток тих, хто одержує в нашому університеті другу вищу освіту. Мотивація – це, насамперед  ті, що 40% з їх мають власні косметологічні кабінети, 60% – є практикуючими косметологами з ім’ям. Будучи професіоналами-практиками, змолоду переконані в тім, що робота талановитого майстра-косметолога – завжди пошук.

Вони розуміють, що врода – це застава гармонії й досконалості. І щоб дарувати її людям, треба рости професійно, постійно йти вперед, з, використовуючи для цього будь яку можливість. У своєму твердому робочому графіку буквально викроюють годину для свого інтелектуального росту. Адже одержати гідну освіту – це не тільки престижно й необхідно, це прекрасна з матеріального росту й розвитку. Не можу не відзначити також, що в нашому університеті вже сьогодні створена школа нашої української косметології, що пустила коріння в сучасну косметологію.

Дев’ятий рік поспіль колектив базової кафедри косметології й аромології Національного фармацевтичного університету наполегливо працює, намагаючись охопити всю розмаїтість стрімко, що розвивається індустрії, краси.

Про найвищий професіоналізм свідчить і те, що це єдина кафедра на території України й країн СНД, де викладаються такі дисципліни, як клінічна косметологія, аромологія, дерматологія, апаратна косметологія, технологія лікарських і косметологічних засобів. Підтвердженням цьому є ті, що наші випускники мають високий рейтинг серед провідних косметологічних компаній України.

Розподіл випускників спеціальності “Технологія парфюмерно-косметичних засобів”: Аптека – 40, виробництво -25, косметологічний кабінет – 30, НДІ -5.

Як показує практика, користуючись величезним досвідом фітотерапії, косметології й аромології, наші фахівці вже сьогодні створюють косметологічні засоби, що не мають аналогів або переважають препарати провідних косметологічних фірм миру.

Мені, як деканові факультету, приємно усвідомлювати, що в Україні з’явився інтелектуальний інтерес до цієї спеціальності.

Але хотілося б, щоб таких професіоналів у наших аптеках і клініках було більше. Адже косметолог – це провізор нового покоління, що в умовах аптеки може запропонувати пацієнтові кваліфіковану консультацію по раціональному використанню не тільки косметичних, але й лікарських засобів. Хочеться йти в ногу з часом!

На сьогоднішній день у нас є більше 80% косметологічних препаратів імпортного виробництва, Алі мі сподіваємося, що ця цифра поступово буде зменшуватися, а українські препарати стануть конкурентноздатними на світовому ринку, це не гучні слова – це реальність. Тому що дивний потенціал, яким володіє рослинний мир, і професіоналізм наших фахівців є тому доказом.

Декан медико-фармацевтичного факультету                                          Набока О.І.