Музей історії Національного фармацевтичного університету

Першим кроком на шляху до створення музею стала розробка його концепції, згідно якій сьогодні він має два експозиційних зали. Було підібрано та відремонтовано приміщення для музею в корпусі університету на вул. Валентинівська, 4. Загальна його площа склала 165,1 кв. м. Відзначимо, що ремонт приміщення вимагав особливого та старанного підходу, адже воно не було пристосовано до вимог, які висуваються для експозиційних приміщень. Для виконання музейних робіт в якості наукового консультанта було залученого провідного музеєзнавця, заслуженого працівника культури України, директора Центру краєзнавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професора С. М. Куделка.
Відкриттю музею передувала досить активна науково-дослідна робота зі збирання та створення музейної колекції. Особлива увага зверталася на дослідження витоків вищої фармацевтичної освіти України та маловідомих сторінок її історії, провідну роль у якій відіграв університет.
На початку липня 2009 року співробітниками музею було затверджено проект реконструкції музею та розпочато ремонтні роботи.
Урочисте відкриття музею відбулось 15 вересня 2010 року в третій день роботи VІІ з’їзду фармацевтів.
Одним з найбільш кропітких та важливих завдань, що постали перед нами, був збір експонатів для експозиції музею. Сьогодні серед експонатів музею:

  • ваги ХІХ сторіччя, на яких працював  М.О. Валяшко;
  • фармакопея німецькою мовою з кольоровими ілюстраціями ручної роботи, видана у 1890 р.;
  • особиста справа М. О. Валяшка;
  • лабораторний посуд кінця ХІХ ст.;
  • експонати з колекції лікарських рослин Харківського імператорського університету, датовані ХІХ ст.
  • та інші.

Величезну допомогу в створенні музею надали завідувачі кафедр та інших підрозділів університету, які передали до його фондів ряд цінних експонатів. Зокрема, професор П. О. Безуглий подарував музею ваги, що належали першому ректору університету професору М. О. Валяшко. Особливу подяку хочеться висловити також завідуючій кафедрою менеджменту і маркетингу в фармації, д.ф.н., професору З. Н. Мнушко; завідуючій кафедрою хімії природних сполук, д.ф.н., профессору В. С. Кисличенко; завідуючому кафедрою фармакогнозії, д.ф.н., професору В. М. Ковальову; завідуючому кафедрою ботаніки, д.ф.н., профессору А. Г. Сербіну; завідуючому кафедрою аптечної технології ліків, д.ф.н., професору О. І. Тихонову та іншим.

Неоціненний внесок в створення музейної експозиції зробила в. о. директора Державного наукового центру лікарських засобів, професор Л. Г. Алмакаєва, яка передала до фондів музею цілий ряд важливих експонатів, присвячених життю та науковій діяльності видатного фармацевта, колишнього директора ДНЦЛЗ Ф. А. Конєва (серед них вакуумна мийка Ф. А. Конєва, фільтр Ф. А. Конєва, альбоми тощо); книг, видань з’їздів фармацевтів, медичного посуду тощо.

Продовжувався збір матеріалів з історії фармації, що мають знайти відображення в експозиції або зберігатися у фондах музею, за наступними проблемами: «Історія традиційної народної фармації», «Історія фармації в давні часи», «Історія фармації у середні віки». Робота зі збирання матеріалів ведеться в провідних бібліотеках м. Харкова (Центральній державній науковій бібліотеці імені В. Г. Короленка та Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, бібліотеці Медичного товариства), а також Державному архіві Харківської області.

 У книзі відгуків музею знаходимо записи почесних гостей сьомого з’їзду фармацевтів, представників різних країн та національностей, відомих діячів фармацевтичної галузі, студентів та випускників університету.

Сьогодні фонди Музею історії фармації України налічує більше 700 експонатів, що відображають історію університету та розвиток фармацевтичної науки в м. Харкові.

 

 Музей відкриває свої двері для студентів і всіх гостей університету. В музеї діють як постійна, так і тимчасові експозиції.

Музей працює:

Понеділок-четвер з 9.00 до 17.00
Пятниця з 9.00 до 16.00
Субота-неділя вихідні.
Директор музею Волохова Олена Андріївна.
E-mail: museum@nuph.edu.ua

Положення про музей історії НФаУ

Експозиція музею історії НФаУ

Матеріали за темаю:

02 жовтня 2017 р. у музеї історії НФаУ відбулася зустріч, присвячена Всеукраїнському дню бібліотек

13 вересня 2017 р. в музеї історії НФаУ запроваджені QR коди

18 травня 2017 р. музей історії НФаУ взяв участь у відкритті спільної виставки музеїв при ВНЗ м. Харкова

12 травня 2017 р. у музеї історії НФаУ відкрилася виставка «Європейський університет – Європейські партнери», присвячена Дню Європи в Україні

17 січня 2017 р. в музеї історії НФаУ відкрилася виставка, присвячена 110 річниці з дня народження доц. Л.С. Казарновського

 

18 травня 2016 р. Музей історії НФаУ та кафедра ботаніки провели зустріч, присвячену Міжнародному дню музеїв «Музейна вітальня»

6 травня 2016 р. в музеї історії НФаУ відбулося відкриття виставки, присвяченої Дню пам’яті та примирення та Дню перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У НФаУ провели тематичну наукову конференцію «210 років фармацевтичної освіти: традиції та інновації»