Практична підготовка як елемент партнерства с закордонними вищими навчальними закладами

Вивчення міжнародного досвіду з викладання та проведення практики у вищих навчальних закладах країн світу є важливою умовою для удосконалення системи підготовки фармацевтичних кадрів.

Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 21.05.2004 року № 415 Національний фармацевтичний університет ввійшов до переліку вищих навчальних закладів – учасників педагогічного експерименту у контексті реалізації положень Болонського процесу. Одним із завдань у цьому напряму є розвиток міжнародного співробітництва та академічного обміну студентами з вищими навчальними закладами інших країн світу.

В рамках налагодження відносин з іншими державами професорсько-викладацьким складом НФаУ велика увага приділяється організації практики за межами України у формі академічного студентського обміну.

Зазирнувши в історію, перший студентський обмін в ХФІ відбувся у 1984 році з фармацевтичним факультетом університету в Градець-Карлові (Чехословаччина), пізніше з Медичною академією Білостока (Польща), Софійською медичною академією (Болгарія), Улан-баторським медичним університетом (Монголія), Хошиминським медичним інститутом (СРВ).

На сьогоднішній день налагоджені відносини з Польщею, Литвою, Болгарією, Німеччиною, Російською федерацією.

Після тривалої перерви у 2004 році кращі студенти спеціальностей Фармація та Технологія парфумерно-косметичних засобів поїхали до Медичної академії м. Гданська (Польща). В рамках програми практики студенти відвідали фармацевтичний факультет Медичної академії, познайомилися з роботою сучасної студентської аптеки, госпітальної аптеки, відвідали аптеку-музей, один із сучасних заводів Європи «Polipharm», фітотерапевтичний центр фірми Labopharma», ботанічний сад Медичної академії та парфумерно-косметичну фірму «Ziaja»

У 2005 році налагоджені відносини з Софійським медичним університетом, Болгарія (відповідальна кафедра хімії природних сполук). Символом Болгарії є не тільки тепле море, величні гори, а і унікальна флора – одна найбагатших на лікарські рослини. Багато видів флори і фауни, що зникли в європейських країнах, ще зустрічаються у Болгарії. Практика з фармакогнозії відбулася у місті Берковиця. Це місто розташоване у передгір’ї Стара Планина – найдовшого гірського ланцюга на Балканському півострові Було закладено 47 гербарних зразків лікарських рослин гірського масиву балканського регіону. Одним найяскравіших моментів практики була екскурсія до ботанічного саду фармацевтичного факультету, оранжереї, де вдалося ознайомитися з експозицією лікарських рослин. Під час практики студенти відвідали концерн «Sopharma», парфумерно-косметичне підприємство «ALen Mak», фармацевтичне підприємство «Актавіс» (м.Дупниця).

У 2006 році студенти познайомилися з роботою оптової фармацевтичної компанії PGF, фармацевтично-косметичною фабрикою «Oceanic» під час проходження практики з організації та економіки фармації на базі Медичної академії м. Гданська, Польща (відповідальна кафедра організації та економіки фармації).

У ході практики з фармацевтичного аналізу у місті Каунас (Литва) студенти відвідали фармацевтичний факультет Каунаського медичного університету, музей історії медицини і фармації Литви, госпітальну аптеку міста Каунаса. Аптека обслуговує більше 100 відділень стаціонару та має виробничий відділ, кращий у Литві.

У 2006 році студентам спеціальностей Фармація, Клінічна фармація, Технологія парфумерно-косметичних засобів організована практика у м. Вюрцбургі (Німеччина) на базі фармацевтичного факультету, набір на який складає 48 чоловік. В Німеччині студенти навчаються 4 роки, а 5 рік – практика. Після закінчення вузу випускники працюють в аптеках і на фармацевтичних заводах. В рамках практики студенти НФаУ відвідали міжлікарняну аптеку, госпітальну клініку, аптеку-музей.

Цього ж року кращі магістранти спеціальностей Фармація, Клінічна фармації пройшли стажування на базі концерну Dr.Theiss Naturwaren GmbH м. Хомбург (Німеччина). Підприємство функціонує 28 років, керівником якого є відомий доктор Тайсс.

У 2007 році студенти НФаУ ознайомились з сучасним станом, розвитком та перспективами організації екстемпорального виробництва лікарських препаратів у Литві і пройшли практику з аптечної технології студенти в аптечних закладах м. Каунаса на базі університетської виробничої аптеки та міжлікарняної аптеки Каунаського медичного університету, відвідали хіміко-фармацевтичний завод «Санітас» (відповідальна кафедра – кафедра аптечної технології ліків).

У 2007 році практика з фармакогнозії відбулась не лише на базі Софійського медичного університету (Болгарія), але й на базі Інституту горяного лісництва та екології лісу, Російська федерація, Сочі (відповідальна кафедра – кафедра хімії природних сполук). Сочінський дендрарій – всесвітньо відомий музей живої природи, в якому зібрано біля 1700 видів рослин з усіх континентів Світу.

У 2008 році студенти мали змогу познайомитись з підготовкою фахівців на базі фармацевтичного факультету медичного університету м. Білостока, Польща. (відповідальна кафедра клінічної фармакології з фармацевтичною опікою). Під час проходження практики з клінічної фармації та лабораторної діагностики студенти відвідали різні відділення університетської клініки, ознайомилися з принципами проведення моніторингу ліків у пацієнтів в умовах клініки, роботою внутрішньолікарняної аптеки, відвідали розплідник експериментальних тварин.

Велике значення для майбутніх провізорів мало відвідування двох заводів європейського рівня «Lactinia» «Kendy», Болгарія під час проходження практики з фармакогнозії (відповідальна кафедра фармакогнозії). Дані заводи орієнтовані на випуск бифідобактерій та виробництво готових лікарських засобів. У 2008 практика з фармацевтичного аналізу відбулась на базі фармацевтичного факультету медичного університету м. Гданська під керівництвом кафедри медичної хімії, а у 2009 році – на базі Медичного університету м.Каунас (Литва) під керівництвом кафедри фармацевтичної хімії.

У 2010 році студенти спеціальності «Клінічна фармація» пройшли виробничу практику з клінічної фармації та лабораторної діагностики на базі Медичного університету м. Білостока (Польща) і Медичного університету м. Єна (Німеччина), студенти спеціальності «Фармація» практику з промислової технології лікарських засобів – на базі Медичного університету м. Познань (Польща)  під керівництвом  кафедри заводської технології ліків.

Таким чином, практика за кордоном у вигляді обміну студентами та викладачами надає можливість познайомитися з особливостями фармацевтичної галузі тієї чи іншої країни, обмінятися результатами і досвідом роботи, налагодити ділові і творчі стосунки з колегами та, без перебільшень, залишити враження про практику на все життя.