Спеціальність «Фармація»

Декан фармацевтичного факультету спеціальності «Фармація» – доктор фармацевтичних наук, професор Вишневська Лілія Іванівна: «Гіппократ свого часу сказав, що«Медицина»- це найкраща з спеціальностей», а мені хотілося б перефразувати, що найкраща зі спеціальностей – це «Фармація» , так як лікар не може допомогти хворому без лікарських засобів.

«Фармація» – від грец. Pharmakeia – науково-практична галузь, яка займається питаннями пошуку, отримання, дослідження, застосування, зберігання, виготовлення та відпуску лікарських засобів, а сьогодні це ще й «ласий шматочок бізнесу».

Провізор від лат. – Рrovisor – аптечний працівник, який заздалегідь дбає, передбачає і допомагає.

Фармацевтична галузь – це тисячі аптек, аптечних пунктів та аптечних кіосків. Така потужна індустрія постійно має потребу в кадрах, насамперед молодих, здатних освоїти новітні технології сучасної фармації.

Кращі кадри в області «Фармації» готує лідер фармацевтичної освіти – Національний фармацевтичний університет (НФаУ), що має більш ніж 350 річну історію підготовки фармацевтів на денній та заочній формах навчання, 5 років навчаються випускники шкіл, 4 роки, хто має диплом молодшого спеціаліста та 2 року, бакалаври.

Після навчання випускники отримують дипломи провізора (спеціаліст) або магістра фармації (магістр).

Випускники можуть обіймати посади провізора, провізора-токсиколога, провізора-аналітика, завідувача аптекою, завідуючого аптечним складом, завідувача аптечної базою, завідувача відділом, завідуючого лабораторією, хіміка-аналітика, наукового співробітника фармацевтичної галузі.

Після закінчення вузу випускники можуть працювати в аптеках, на аптечних складах, фармацевтичних виробничих підприємствах, фармацевтичних фірмах, митних службах, науково-дослідних установах, контрольно-аналітичних, наукових та судово-медичних експертних лабораторіях.

Для організації аптечної справи, виробництва, оптової торгівлі ліками необхідно знати кон’юнктуру ринку медичних засобів, володіти знаннями з маркетингу, розбиратися в юридичних законах, що регулюють торгівлю та виробництво препаратів, вміти складати контракти та договори. При роботі із закордонними партнерами потрібно знання іноземної мови, вивчити який можна в НФаУ, а також освоїти такі спеціалізації як: дослідження фармацевтичного ринку, технологія ветеринарних препаратів, використання лікарських препаратів у клінічній практиці, виробництво готових лікарських засобів (ГЛЗ) на основі біотехнології, виробництво та застосування косметичних препаратів, контроль якості лікарських засобів, контроль якості продуктів харчування і харчових добавок, лікарські рослини і фітотерапія, малосерійне виробництво ГЛЗ, організація і регулювання діяльності виробництв фармації, виробництво в фармації, розробка лікарських засобів, технологія гомеопатичних лікарських засобів, хіміко-токсикологічний аналіз, якість стандартизації та сертифікації.

Перш хотілося б уточнити: фармацевт – це фахівець в області фармації з середньою освітою, а провізор – фахівець, який отримав вищу фармацевтичну освіту. На сьогодні в аптечній мережі з вищою освітою працюють 35% фахівців, а у фармацевтичній промисловості – до 10%. Ці цифри говорять самі за себе.

Немає простих професій. У кожній професії є свої нюанси, свої принади, свої труднощі, свої проблеми … А професія фармацевта – це ще й колосальна відповідальність. Саме від роботи фармацевта залежить здоров’я і благополуччя нації. Сьогодні фармацевт і провізор, крім володіння навичками професії, обов’язково повинен знати і сучасні технології продажу, і основні принципи маркетингу, і багато іншого.

Робота провізора пред’являє до людини, оволодів цією професією, численні вимоги, які, наприклад, згідно з визначенням Ванкуверській комісії «Роль фармацевта в системі охорони здоров’я» (1997 р.) передбачають наявність спеціальних знань, особливого ставлення до справи, навичок і поведінки. Ці якості підсумовані у визначенні «Фармацевт – сім зірок»:

фармацевт, що надає догляд за пацієнтом, – він повинен сприймати свою практику як частина дій всієї системи охорони здоров’я та частина роботи інших фармацевтів; надані їм послуги повинні бути високої якості;

фармацевт, який приймає рішення, – зокрема, здатний оцінити, проаналізувати і правильно визначити курс дій;

фармацевт – сполучна ланка між лікарем і пацієнтом, він повинен бути знаючим і впевненим у собі під час спілкування з іншими професіоналами охорони здоров’я та суспільством, яке вимагає навичок не тільки вербального, а й невербального, письмового характеру;

фармацевт – лідер, що передбачає, в тому числі, співчуття і розуміння інших, а так-же здатність приймати рішення, ефективно спілкуватися та керувати;

фармацевт – це менеджер, він повинен вміти ефективно управляти людськими, фізичними і фінансовими ресурсами, інформацією, а також позитивно сприймати керівництво з боку інших;

фармацевт, постійно отримує знання, тобто принципи і бажання постійного і невпинного навчання протягом усього життя;

фармацевт – вчитель, зобов’язаний допомагати у навчанні та підготовці майбутніх фармацевтів, а також навчатися.

Самі ключові поняття в професії фармацевта – це розуміння і увагу до відвідувача. У хорошого фармацевта поступово складається своя клієнтська база, саме вона – “знак якості” його роботи.

Кожному з нас доводиться відвідувати аптеки, і туди ми йдемо не тільки за ліками, а й за косметичними засобами та супутніми товарами. Аптечна галузь розвивається стрімко швидко, і тому фармацевти та провізори завжди були і завжди будуть затребуваними.

Сьогодні фармацевт в аптеці – це і медик, і біолог, і хімік, і психолог, і перша швидка допомога … Згідно зі статистикою люди середнього віку та молодь звертаються до лікарів лише в самих крайніх випадках, а частіше вони йдуть за консультацією саме в аптеку до провізора . Звичайно, провізор (фармацевт) не має права проводити діагностику або виписувати рецепти, але зобов’язаний вміти дати грамотну пораду. А перш ніж давати поради, провізор-фармацевт повинен сам добре знати препарати, їх можливі побічні дії, протипоказання, вміти правильно і кваліфіковано підібрати заміну, пояснити, коли і як застосовувати той чи інший препарат.

При створенні ліків необхідна хороша пам’ять, предметно – дієве мислення, високий рівень концентрації уваги, розвинене почуття відповідальності. А розробка нових препаратів вимагає схильності до дослідницької роботи. Провізор-фармацевт повинен знати фізико-хімічні властивості лікарських засобів, технології, правила зберігання. Він повинен вільно орієнтуватися в їх видах і групах, склад, правила застосування, дозуванні. Добре розбиратися у вихідній сировині, обов’язково знати латину.

Враховуючи колосальний науковий потенціал і багату сировинну базу Україні, однією з пріоритетних завдань розвитку нашої держави є створення лікарських засобів вітчизняного виробництва.

На сьогоднішній день професія – провізора затребувана й престижна на сучасному ринку праці. Вони впевнені в тому, що завжди знайдуть роботу. Наші випускники – це майбутні фахівці, від кваліфікації яких залежить здоров’я нації.

А студенти нашого факультету – це гордість української фармації! Понад 400 студентів 1-5 курсів активно працюють у студентських наукових товариствах на 48 кафедрах нашого ВНЗ, з блиском виступають на Міжвузівських науково-практичних конференціях студентів та молодих вчених та міжнародного рівня, в тому числі, і захищають свої перші наукові праці, отримують Грамоти за призові місця. Це – Хохлова Наталія, яка отримала Грамоту МОЗ України за кращу наукову студентську роботу, Литкін Дмитро, Шаравара Микола, Змисля Марія, Тимофєєв Максим, Цивунін Вадим, Мінакова Дарина, Комісаренко Микола, Березенцева Ірина, Борисенко Людмила, Лега Дмитро, Наконечна Ірина, Андрощук Євгенія, Бурий Олексій, Баранков Влад, Дмитренко Сергій, Олексієнко Олексій, Колодязна Тетяна, Калініна Юлія, Коноваленко Ілона, Краснощок Андрій, Ловкайтес Анна, Ігнатенко Марія … (шкода, що не вистачить місця перелічити всіх наших чудових студентів!).

З року в рік відмінники навчання нагороджуються стипендіями Президента України – Губанова Н.С., Куц О.М., Здорик А.А., Белозерова О.В., Баранська О.М., Гусарова В.І., Троцько Д. С., Хохлова Е.А., Куликівська К.Ю., Лега Д.О., Цівунін В.В., Наконечна І.Ю.; Верховної Ради України – Сапегіна Н.Л., Василина В.Ю., Солоха О.А., Андрощук Е.О., Сентяй В.О., Комарицький І.Л.; Кабінету Міністрів – Булига Л.А., стипендія ім. Н.А. Валяшка – Мішнева Є.Д., Зарудко І.М.; стипендія ім. А.С. Масельського – Наконечна І.Ю. та ін …

Наші студенти – переможці Всеукраїнської та Міжнародної олімпіади з «Фармації» в 2010 році – Булига Лідія, Комарицький Ігор, Сентяй Валерія, Наконечна Ірина, Цівунін Вадим …

Польща, Словенія, Болгарія, Прибалтика, Німеччина, Росія, Йорданія … – країни, звідки наші студенти приїжджають переможцями та призерами наукових конференцій.

Хотілося б висловити подяку Директору приватної фірми «ГАММА55» Пегусовій І.О., яка дає нам таку можливість – заохотити стипендіями студентів контрактної форми навчання за високий рівень знань з профільних дисциплін, за активну життєву позицію та участь у житті Університету. Саме в аптеках мережі «ГАММА 55» вони отримують свій перший провізорських досвід.

Наші студенти встигають не тільки навчатися, а й активно брати участь і бути переможцями в спортивному житті країни: неодноразова чемпіонка України, бронзовий призер з плавання в параолімпійської збірної – Тимофєєва Марія – студентка 4 курсу, випускник Колосов Олександр – бронзовий призер Європи, срібний призер Україні по біатлону.

Студенти фармацевтичного факультету є учасниками і переможцями конкурсів «Молодіжний лідер року» в номінаціях «Поет року» – Саранський Андрій, Назарко Антон, як автори поетичних збірок та пісень.

Про наших студентах можна ще розповідати і розповідати … Це саме ті майбутні аптечні працівники які заздалегідь дбають, передбачають, допомагають. Це ті люди, які будуть рухати, розвивати і прикрашати нашу Фармацію. Це ті, кому не страшно буде довірити здоров’я нації.