Волинська Марія Борисівна (1900-1974)

Ректор Харківського фармацевтичного інституту

1942-1944

Волинська Марія Борисівна (1900-1974)

Марія Борисівна Волинська народилася 5 травня 1900 р. в родині дрібних підприємців. Трудову діяльність почала в 1916 р. аптекарською ученицею в аптеці Шмуклера в м. Умань. З 1917 по 1921 р. працювала асистентом-консультантом в аптеці Буковського в містечку Теплик Подільської губернії, з 1921 до 1922 р. завідувала аптекою в народній лікарні. Кращі роки життя М. Б. Волинської зв’язані з Дніпропетровськом. Тут вона пройшла шлях від дефектара-рецептара в аптеці робочої лікарні до директора Дніпропетровського фармінституту, яким керувала з 1931 до 1945 р. З 1942 по 1944 р., у період евакуації в м. Семипалатинськ, працювала на посаді директора об’єднаного (Харківського і Дніпропетровського) фармацевтичного інституту.

З 1941 до 1944 р. інститут знаходився в евакуації спочатку в П’ятигорську, а з 1942 р. в Семипалатинську. Наказом Всесоюзного Комітету зі справ вищої школи СНК СРСР і Наркомздрава СРСР № 483 від 29 вересня 1942 р. Харківський фармацевтичний інститут був об’єднаний із Дніпропетровським фармацевтичним інститутом.

Директором об’єднаного інституту була призначена М. Б. Волинська. У роботі зі студентами, аспірантами дуже яскраво проявилася її багата внутрішня культура, прекрасні організаторські здібності, високий професіоналізм. Завдяки самовідданій роботі директора і науково-педагогічного колективу об’єднаний інститут почав вчасно навчальний рік та розташувався на базі однієї зі шкіл Семипалатинська. Контингент студентів був, в основному, сформований з евакуйованих студентів Харкова і Дніпропетровська. Програма навчання була трохи інтенсифікована, кафедри тимчасово інтегровані.

У період перебування в Семипалатинську, поряд з навчальним процесом, інститут під керівництвом М.Б. Волинської здійснював виробництво гостродефіцитних препаратів. Кафедра мікробіології продовжувала дослідження і розробки нових антибактеріальних препаратів, рідин, що стерилізують, і дезінфектантів на основі мікробіологічного скринінгу синтезованих в інституті речовин. Навіть в умовах евакуації в інституті продовжувалася науково-методична діяльність. У 1942 р. професор С.Ф. Шубін видає «Навчальний посібник з технології лікарських форм». У 1943 р. до навчального плану була введена нова дисципліна «Медичне товарознавство».

Під час евакуації був тимчасово припинений процес захисту дисертацій і фундаментальних наукових досліджень. Ділова активність і енергія, постійний пошук і творчість дозволили М.Б. Волинській разом з колективом однодумців у неймовірно важких умовах зробити все необхідне для збереження наукових і навчальних традицій інституту.

Print Friendly, PDF & Email