З 22 травня по 1 липня 2012 року наші студенти проходили практику з фармацевтичної хімії в м. Каунасі (Литва).

Зустрічаюча сторона – Литовський університет медичних наук (Lithuanian University of Health Sciences).

За час проходження практики студенти ознайомилися з особливостями фармацевтичної освіти в Литві, виробництвом лікарських засобів в аптеках і на фармацевтичних підприємствах.

Аптечна мережа Литви представлена як державними аптеками, так і приватними. Приватні аптеки реалізують тільки безрецептурні препарати, лікарські трави, парфюмерно-косметичні засоби, засоби медичного призначення. Державні аптеки відпускають все вище перераховане і рецептурні препарати, крім того, вони займаються виготовленням екстемпоральної рецептури.

В рамках проходження практики відвідали лікарняну аптеку, яка працює за безготівковим розрахунком і готує лікарські засоби тільки для відділень лікарні (2600 ліжко-місць). Аптека готує ін’єкційні, асептичні, тверді, м’які та інші лікарські форми і оснащена відповідним устаткуванням для цього. Ін’єкційні лікарські форми зберігаються до 6 місяців. Ознайомилися з робочим кабінетом аналітика, робоче місце якого оснащене набором хімічних реактивів та обладнанням (потенціометр, кондуктометр, фотоколориметр тощо) для проведення аналізу.

При відвідуванні аптек нам розповіли, що на основні препарати існують фіксовані ціни, а на екстемпоральної рецептуру, супутні товари (трави, косметика, дитяче харчування, засоби догляду за хворими тощо) аптека встановлює свої ціни. Всі аптеки, які виготовляють екстемпоральної рецептуру, оснащені робочим місцем аналітика. Для зручності пацієнтів і з метою використання порожніх приміщень аптеки, при аптеках працюють кабінети лікарів (особливо в спальних районах), фітобари (в центрі міста) і т.д.

Для ознайомлення з виробництвом готових лікарських форм делегація НФаУ відвідала фармацевтичне підприємство «Sanitas», розташоване в м. Каунас. Підприємство спеціалізується по випуску в основному очних і назальних лікарських форм. Аналітична служба заводу представлена хімічними, фізико-хімічними та біологічними лабораторіями. Аналіз виготовлених лікарських форм проводиться згідно з вимогами Європейської фармакопеї з використанням хроматографічних, спектральних та хімічних методів.