До ювілею видатного фармакогноста, педагога та науковця Ніни Макарівни Солодовниченко (1929-2012 рр.)

14 листопада 2019 р. мало виповнитись 90 років талановитому педагогу, фармакогносту, науковцю, кандидату фармацевтичних наук, доценту Солодовниченко Ніні Макарівні.

Ніна Макарівна народилася 14 листопада 1929 р. у селі Олександрівка Кишенківського (нині Кобеляцького) району Полтавської області. Зросла у щирій, люблячій, працьовитій багатодітній родині, де поважали старших і цінували їх досвід. У 1948 р. закінчила Озерську середню школу, в тому ж році вступила до Харківського фармацевтичного інституту, який закінчила з відзнакою у 1952 р.

Після закінчення інституту Ніна Макарівна залишилися на кафедрі фармакогнозії. У 1964 р. захистила кандидатську дисертацію на тему «Химическое исследование эфирного масла плодов порезника промежуточного и кубового остатка мятного масла». Пройшла шлях від асистента до завідуючої кафедри фармакогнозії ХФІ (1979 –1985 рр.).

Під її керівництвом на кафедрі розширюються наукові дослідження, спрямовані на пошук біологічно активних речовин з протизапальною, жовчогінною, гіпоглікемічною та іншими видами активності. Ведуться дослідження кардіотонічних глікозидів, капсаїциноїдів, іридоїдів, каротиноїдів. Спільно з ДНЦЛЗ розроблено стандартні зразки рутину, мірицетину, капсаїцину та технологія концентратів капсаїциноїдів і каротиноїдів, а також удосконалена технологія виробництва препарату «Ланатозид». Набуває розвитку новий науковий напрямок – комплексна переробка лікарської рослинної сировини. Співробітники кафедри починають досліджувати запаси лікарської рослинної сировини – складено карти розповсюдження багатотоннажних видів сировини Харківської, Сумської, Чернігівської областей для фармацевтичної промисловості.

Проводиться велика методична робота на кафедрі по створенню нових та вдосконаленню існуючих методик читання лекцій та проведення лабораторних занять, видано цілий ряд методичних вказівок та рекомендацій, посібників. Вводиться нова дисципліна «Ресурсознавство лікарських рослин», впроваджено нову форму роботи зі студентами НДРС – навчально-дослідницька робота студентів.

Багато часу разом з колегами-науковцями Ніна Макарівна приділяла учбово-методичному забезпеченню кафедри: підготовці учбових планів, тестових завдань, методичних розробок тощо. Доцент Солодовниченко Н. М. була одним із основних авторів навчального посібника для студентів факультетів промислової фармації та біотехнології «Лікарська рослинна сировина та фітопрепарати» (2001 р.), співавтором першого вітчизняного підручника для студентів фармацевтичних факультетів «Фармакогнозія з основами біохімії рослин» (2000 р., 2004 р.) двох видань монографії «Лекарственные свойства сельскохозяйственных растений» (1974 р., 1985р.), типових програм з фармакогнозії для освітнього рівня бакалавр та спеціаліст, за якими працювали всі фармацевтичні факультети України. Автор понад 100 наукових робіт.

Здібний організатор, досвідчений вчений та викладач – Ніна Макарівна Солодовниченко – з успіхом реалізувала свою педагогічну майстерність, високий науковий потенціал при підготовці кваліфікованих фармацевтичних кадрів як для України, так у підготовці молодих спеціалістів для країн зарубіжжя: Білорусі, Молдови, Росії, Сирії, Лівану, Пакистану, В’єтнаму.

Доцент Солодовниченко Н. М. проводила велику суспільну роботу. Була членом Республіканської проблемної комісії «Фармація».

За свою натхненну працю була неодноразово нагороджена медалями, серед яких – «За доблестный труд», «Ветеран праці»; знаками пошани «За отличные успехи в работе. Высшая школа СССР», «Отличнику здравоохранения»; Почесними грамотами Міністерства охорони здоров’я України, Харківської обласної державної адміністрації. Харківської міської ради.

Ніна Макарівна Солодовниченко 54 роки свого життя присвятила Національному фармацевтичному університету, кафедрі фармакогнозії, колегам, учням. Увесь цей час вона ділилась знаннями та щедротами своєї душі, була наставником, другом, зразком відданості своїй справі, чесності, принциповості та порядності.

Ніни Макарівни Солодовниченко, на жаль, немає вже понад 7 років. Але зерна, посіяні нею, продовжують давати свої сходи, а пам’ять про неї завжди буде жити у серцях її колишніх студентів та колег.

Колектив кафедри фармакогнозії НФаУ