Історія факультету з підготовки іноземних громадян

Активна підготовка іноземних здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Фармація» на території Радянського Союзу почалася з 1965 року. Харківський фармацевтичний інститут – перший в Україні, який прийняв на навчання першого студента з Судану Магді Хамуда, який закінчив наш заклад вищої освіти у 1969 році. У 1970 році до Харківського фармацевтичного інституту прибули вже 16 іноземців. З з кожним роком контингент іноземних здобувачів вищої освіти збільшувався, і наш заклад вищої освіти став воістину інтернаціональним.

Першим ректором, який прийняв на навчання 5 іноземних громадян – політемігрантів грецького походження 24 вересня 1959, був кандидат фармацевтичних наук доц. Півненко Григорій Прокопович.

У 1970 році кількість іноземних здобувачів вищої освіти зросла до 15 осіб. Це були громадяни з Південноафриканської республіки, Нігерії, Чаду, Замбії, Ємену, Індії, Коморських островів, Того, Сомалі.

З 1971 по 1980 роки посаду ректора Харківського фармацевтичного інституту займав доктор фармацевтичних наук, проф. Сало Дмитро Павлович. Під час його діяльності відбулося чотири випуски іноземних громадян з дипломами провізорів фармації: у 1976 році – 16 осіб, у 1977 році – 20 осіб, у 1978 році – 25 осіб і у 1979 році фармацевтичний інститут закінчили 11 випускників. Переважним контингентом були іноземці з Коморських островів, з Нігерії і Німецької Демократичної Республіки.

Зі збільшенням контингенту іноземних здобувачів вищої освіти перед ректоратом стало питання щодо відкриття «деканату іноземних студентів», який був створений у 1974 році. Першим деканом був доц. Шульга Іван Сергійович. З 1978 року деканом стає доц. Гайдукевич Олександр Миколайович. У 1979 – 1980 роках керівництво деканатом прийняв доц. Ковальов Володимир Миколайович.

З 1975 року відкривається кафедра російської мови, як іноземної, більше 20 років очолювала кафедру доц. Крепак Ольга Денисівна. Кафедра російської мови внесла відчутний внесок у справу підготовки іноземних фахівців для зарубіжних країн.

З 1980 року до 2017 року ректором інституту, академії та потім Національного фармацевтичного університету був заслужений винахідник України, заслужений діяч науки і техніки України, академік Нью-Йоркської академії наук, член-кореспондент хімічного відділення НАН України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, доктор хімічних наук, доктор фармацевтичних наук проф. Черних Валентин Петрович. У перше десятиліття під керівництвом Валентина Петровича збільшувався прийом іноземних громадян. Так, у 1980 році було прийнято 43 студента, а у 1990 році показник вступу подвоївся – 85 студентів, динаміка випуску зросла більш ніж у 7 разів з 9 до 64 студентів. Найчисленнішими були випуски здобувачів вищої освіти з Лівану, Ефіопії, Нігерії, Ємену, Мадагаскару, Йорданії, Марокко, Судану, Танзанії, Чаду, Чехословацької соціалістичної республіки і Народної республіки Болгарії.

За 55 років Національний фармацевтичний університет підготував понад 5000 іноземних випускників з понад 75 держав У 2003 – 2004 роках до нашої студентської сім’ї влилися представники Вірменії та Молдови. Разом з громадянами Росії, Білорусі, Туркменістану вони розширили географію так званого ближнього зарубіжжя.

Першим проректором з навчальної роботи та міжнародних зв’язків з 1986 по 1993 роки по роботі з іноземним контингентом був доц. Павлій Олександр Іванович. Введення цієї посади характеризувало особливу увагу адміністрації університету до збільшення контингенту здобувачів вищої освіти більш ніж у 2 рази: з 70 осіб до 191. Суттєво розширилась їх географія. Вперше отримали диплом магістра фармації громадяни Анголи, Бурунді, Габон, Беніну, Екваторіальної Гвінеї, Мавританії, Єгипту, Ірану, Кіпру, Конго, Коста Ріки, Мексики, Непалу, Нікарагуа, Перу, Португалії.

У 1995 – 2000 роках проректором з навчальної роботи та міжнародних зв’язків працював проф. Безуглий Петро Авксентійович. За роки його роботі відбулися поїздки до Греції, Сирії, Йорданії, Лівану, де проходили зустрічі зі співробітниками посольств, фармацевтичних фірм. Метою було залучення студентів-іноземців до навчання в нашому вузі, розповісти про його достоїнства, про диплом провізора і перспективи майбутньої професії.

У 1992 році був створений підготовчий факультет, який прийняв до навчання перші 21 слухача. Першим деканом підготовчого факультету (1993 – 1997 рр.) був доц. Кардаш Олександр Олексійович. За час його роботи вдвічі зросла кількість вступників абітурієнтів з Марокко, стабільно збільшувалося число вступників з Сирії та Лівану, розширився список країн студентів підготовчого факультету. Вперше навчання своїх дітей нам довірили громадяни Індії, Йорданії, Канади, Непалу, Нігерії, Палестини, Тунісу, Туреччини, Франції.

З серпня 1996 року по 2008 рік деканат по роботі з іноземними студентами очолює доц. Вельма Володимир Іванович. У 1999 році з метою налагодження контактів з випускниками при деканаті був створений Відділ міжнародних зв’язків, який сприяв розвитку наукового співробітництва з Францією, Бельгією, Німеччиною, Польщею, Болгарією, Чехією, В’єтнамом, Монголією.

З 2000 по 2005 рік на посаді проректора з навчальної роботи та міжнародних зв’язків була доц. Зайченко Ганни Володимирівни. У цей період проводилася активна робота щодо впровадження навчання англійською мовою. На сьогодні успішно проводиться навчання здобувачів вищої освіти англійською мовою, що становить понад 40 % від загальної кількості контингенту іноземців.

З 2005 по 2008 рік проректором з навчальної роботи та міжнародних зв’язків була призначена факультету доц. Цапко Тамара Петрівна.

З 2008 до 2018 року проректором з науково-педагогічної роботи (міжнародних зв’язків) був, доктор медичних наук, проф. Попов Сергій Борисович. Національний фармацевтичний університет є членом ряду міжнародних університетських та професійних асоціацій, зокрема, Міжнародної асоціації університетів, Європейської асоціації фармацевтичних факультетів, Міжнародної фармацевтичної федерації. У вересні 2013 року НФаУ підписав Велику хартію університетів – найбільш авторитетне, потужне і впливове об’єднання закладів вищої освіти світу. Під керівництвом Попова С.Б. почала розвиватися програма Європейського союзу з обміну студентами і викладачами між університетами країн членів Євросоюзу, а також Ісландії, Ліхтенштейну, Північної Македонії, Норвегії, Туреччини – Erasmus +.

У період з 2008 до 2018 року деканатом факультету з підготовки іноземних громадян керував доц. Гарячий Володимир Дмитрович.

З 2009 по 2010 рік підготовчим факультетом керувала доц. Коваленко Зоя Іванівна. З 2011 року підготовчий факультет реорганізовано у довузівську підготовку, роботу якої координує доц. З.І. Коваленко по теперішній час.

З метою оптимізації навчального процесу у системі підготовки іноземних громадян і осіб без громадянства для вступу до закладів вищої освіти України у вересні 2010 року була створена кафедра фундаментальної та мовної підготовки, яку очолила доц. З.І. Коваленко.

У грудні 2017 року на посаду ректора Національного фармацевтичного університету обрано доктор фармацевтичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Алла Анатоліївна Котвіцька. Сучасна доктрина освітньої діяльності і вимоги адаптації до закордонних навчальних планів передбачають постійне підвищення рівня компетенцій майбутніх фахівців фармацевтичного сектору галузі охорони здоров’я. Саме тому ліцензовані спеціальності НФаУ у 2019-2020 навчальному році поповнилися новими освітньо-професійними програмами. Вперше в історії університету 27 червня 2019 року відбувся «Випуск-2019» у рідних стінах, на відкритому повітрі, з локацією на легендарному «бензольному кільці НФаУ».

У 2018 році Першим проректором з науково-педагогічної роботи став доктор фармацевтичних наук, проф. Федосов Андрій Ігорович, який анонсував якісно нову концепцію розвитку міжнародного освітнього напрямку, з урахуванням сучасних світових викликів щодо підготовки фахівців у галузі знань «Охорона здоров’я». Андрій Ігорович координує роботу факультету з підготовки іноземних громадян, центру міжнародної профорієнтації та зовнішніх відносин, приймальні комісії з набору іноземних громадян на навчання у НФаУ. Організовує взаємозв’язку з міжнародними професійними асоціаціями та організаціями. Очолює партнерство із зарубіжними освітніми установами.

З 2018 року по даний час деканатом факультету з підготовки іноземних громадян є доц. С. Г. Калайчева. Світлана Георгіївна безпосередньо керує навчальною і виховною роботою на факультеті. Приймає участь у організації вступу та поновленні іноземців на навчання до НФаУ. Координує організацію інтегрованих тестових іспитів «Крок 1», »Крок 2» та іспит з англійської мови професійного спрямування, а також випускних заходів. Вона активно бере участь у заходах, направлених щодо розвитку і удосконаленню навчання іноземних громадян. Втілює пропозиції та рішення Ради проректорів, які координують роботу з іноземними здобувачами вищої освіти. Основним стратегічним напрямком роботи підрозділу стає підвищення якості підготовки здобувачів, популяризація університету через здобутки та успіхи здобувачів вищої освіти. Активується комунікація з представництвами іноземних держав в Україні, з яких навчаються здобувачі вищої освіти, а також налагодження контактів з батьками здобувачів, з метою забезпечення належних умов організації освітнього процесу в університеті. Проводиться формування надійної та міцної платформи щодо цільового набору на програму доуніверситетської освіти НФаУ. У цей період проводиться активна робота з популяризації навчання на українській мові. Вперше у 2019 році до університету вступили іноземці, які обрали навчання українською мовою.

У 2004 році на кафедрі фізичного виховання і здоров’я була створена футбольна команда, яка представляє на різних рівнях турнірів ім’я Національного фармацевтичного університету. Майже увесь склад футбольної команди представлений здобувачами вищої освіти з Марокко. Неодноразово футбольна команда отримувала перші місця у змаганнях різного рівня та статусу.

Багато випускників досягли максимальних висот у своєму житті, зробили успішну професійну кар’єру. Ось лише деякі з них: Майкл Джек Лансана (Сьєрра-Леоне), випускник 1986 року був керівником фармацевтичного департаменту уряду Сьєрра-Леоне; Мбод Чуку (Чад) був випускником 1995 року, займав пост заступника міністра охорони здоров’я; Тембо Свиди (Замбія) закінчив наш заклад вищої освіти ще у 1975 році і також був міністром охорони здоров’я своєї країни; Юсра Саїд (Ємен), випускниця 1988 року стала головним фахівцем міністерства охорони здоров’я Єменської республіки; Бурхан Сімай (Танзанія), який закінчив університет у 1999 році, став виконавчим директором агентства з контролю за продуктами і ліками префектури Танзанії – Занзібару.

Кращими пропагандистами нашого університету є самі іноземні здобувачі вищої освіти. Сподіваємося, що у своїх країнах вони зможуть знайти необхідні слова, щоб їх діти і навіть онуки приїхали до нас в університет отримати одну з найпрекрасніших професій – професію магістра фармації!

Print Friendly, PDF & Email