Немченко Алла Семенівна

profеsor Nemchenko_foto

Немченко Алла Семенівна – кандидат економічних наук, доктор фармацевтичних наук, профессор, завідувач кафедри організації та економіки фармації, Заслужений діяч науки і техніки

Адреса: м. Харків, вул. Валентинівська, 4

E-mail: economica@nuph.edu.ua

Тел. (0572) 67-91-70

Науковий профіль: 

                                                  

 

Алла Семенівна Немченко народилась 17.10.1952 р. в Одесі у сім’ї військовослужбовця.

Освіта: Харківський політехнічний інститут (1975 р.), спеціальність – автоматизовані системи управління, Харківський фармацевтичний інститут (1990 р.), спеціальність  –  фармація.

У 1981 році захистила дисертацію «Моделирование прогнозно-плановых расчетов развития отрасли народного хозяйства» на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук.

Науково-педагогічну діяльність розпочала на посаді молодшого наукового співробітника Московського інституту управління (1982 р.), а потім – старшого наукового співробітника Харківського політехнічного інституту (1983 р.).

У 1984 р. обрана за конкурсом на посаду доцента кафедри організації та економіки фармації Харківського фармацевтичного інституту.

У 1992 р. захистила докторську дисертацію «Основные направления усовершенствования ценообразования и организационно-экономической деятельности торгово-производственных структур фармацевтического рынка» за спеціальністю 15.00.01 – технологія ліків та організація фармацевтичної справи.

З 1993 до 2004 р. – професор кафедри організації та економіки фармації, з
2004 р. – завідувач кафедри організації та економіки фармації Національного фармацевтичного університету. З 2000 до 2010 р. – профессор кафедри управління суспільної охорони здоров’я в Харківському регіональному інституті Національної академії державного управління при Президентові  України.

Дані про особисті здобутки (перемоги у конкурсах, нагородження грамотами, дипломами, інші відзнаки).

 • Почесна грамота виконкому Харківської міської ради (2016).
 • Подяка Голови оргкомітету VIII Національного з’їзду фармацевтів (2016).
 • Заслужений діяч науки і техніки України (2006).
 • Почесна грамота Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів (2009).
 • Почесна грамота МОЗ України (2009)
 • Диплом «Вища школа Харківщини – кращі імена» в номінації «Завідувач кафедри» (2009).
 • Почесна грамота Кабінету Міністрів України (2010)
 • Медаль «За вірність професії фармацевтів» Фармацевтичної асоціації підтримки освіти і науки Казахстану (2012).
 • Почесна грамота виконкому Харківської міської ради (2012).

Міжнародна діяльність (членство у професійних асоціаціях, гранти, закордонні відрядження, лекції майстер-класів)

 • Член міжнародної асоціації фармакоекономічних досліджень (ISPOR).
 • Візитинг-професор КазНМУ (2012).
 • Підготовка закордонних здобувачів наукового ступеня PhD: Жакіпбеков К.С. – КазНМУ, захист та затвердження у 2015 р.,  Тораєв К.Н. – здобувач з РВО «Фармація», Туркменістан, захист у 2019р.

Громадська діяльність

Професор А.С. Немченко володіє високим авторитетом у професійному середовищі практичних працівників фармації, надає постійну дієву допомогу у вирішенні ключових проблем фармацевтичної галузі. З 2005 р. А.С. Немченко обрано на пост віце-президента громадської організації «Харківська обласна асоціація фармацевтичних працівників». Також професор Немченко А.С. є членом Центрального формулярного комітету МОЗ України; членом Проблемної комісії «Фармація» МОЗ та АМН України, членом редакційних рад науково-практичних журналів «Вісник фармації», «Соціальна фармація в охороні здоров’я», «Управління, економіка та забезпечення якості в фармації»; членом спеціалізованої вченої ради НФаУ, головою профільної методичної комісії з економіко-управлінських дисциплін.

Брала участь в розробці Концепції розвитку фармацевтичної галузі України, проектів нормативно-правових актів (законів, постанов Кабінету Міністрів та МОЗ України); Етичного кодексу фармацевтичних працівників, Концепції імпортозаміщення.

Наукова школа

Наукові напрямки: проблеми державного управління і регулювання в фармації, ціноутворення на лікарські засоби, оцінка технологій охорони здоров’я, фармакоекономіка, страхова рецептура, регулювання рецептурного відпуску лікарських засобів.

Професор А.С. Немченко є науковим консультантом з виконання докторської дисертації доц. Назаркіної В.М. Здійснює керівництво 2 аспірантами (Куриленко Ю.Є, Царьова К.О.)

Немченко А.С. підготовлено 5 докторів наук, 26 кандидатів наук.

5 докторів наук:

 1. Косяченко Костянтин Леонідович – доктор фарм. наук «Теоретичне обґрунтування та реалізація соціально-економічних принципів ціноутворення на лікарські засоби» (2012)
 2. Панфілова Ганна Леонідівна – доктор фарм. наук «Теоретичне обґрунтування та реалізація організаційно-економічних принципів фармацевтичної допомоги в умовах медичного страхування в Україні» (2010)
 3. Котвіцька Алла Анатоліївна – доктор фарм. наук «Методологія соціально-ефективної організації фармацевтичного забезпечення населення» (2008)
 4. Хоменко Віктор Миколайович – доктор фарм. наук «Теоретичне обґрунтування та реалізація сучасних принципів державного управління фармацією в Україні» (2008)
 5. Карамишев Дмитро Васильович – доктор наук з державного управління «Державне управління інноваційних процесів у системі охорони здоров’я» (2006)

26 кандидатів наук:

 1. Балинська Марина Володимирівна «Наукове обґрунтування фармакоекономічних підходів до лікування ентеритів вірусного походження», (2018)
 2. Терещенко Любов Володимирівна «Наукове обґрунтування принципів державного регулювання рецептурного та безрецептурного відпуску лікарських засобів в Україні» (2015)
 3. Жакіпбеков Кайрат Сапарханович «Организационное проектирование фармацевтической промышленности Республики Казахстан», Д074800 «Технология фармацевтического производства», КазНМУ ім. С.Д. Асфендіярова, Алмати (2015)
 4. Жаркова Світлана Олексіївна «Фармакоекономічне обґрунтування принципів лікáрського забезпечення хворих на рак шлунка та рак прямої кишки за умов медичного страхування» (2014)
 5. Міщенко Вікторія Іванівна «Науково-методичні підходи до регулювання обігу парафармацевтиків в Україні» (2014)
 6. Сімонян Люсіне Сандроївна «Науково-методичні підходи до удосконалення фармацевтичного забезпечення хворих на грип та пневмонію» (2014)
 7. Яковлева Ольга Станіславівна «Фармакоекономічні підходи до лікарського забезпечення хворих на наркозалежність в умовах медичного страхування» (2013)
 8. Федяк Ірина Орестівна «Фармакоекономічні підходи до вдосконалення лікарського забезпечення хворих на хронічний вірусний гепатит в Україні» (2011)
 9. Бєліченко Антон Вікторович «Державне регулювання забезпечення населення лікарськими засобами в Україні» (2010)
 10. Подгайна Марина Валеріївна «Наукові підходи до фармацевтичного забезпечення онкологічних хворих гінекологічного профілю в умовах медичного страхування» (2010)
 11. Дьякова Лариса Юріївна «Управління персоналом аптечних закладів відповідно до вимог належних практик» (2010)
 12. Стрельникова Юлія Леонідівна «Наукові підходи до лікарського забезпечення хворих на розсіяний склероз в умовах медичного страхування» (2009)
 13. Кубарева Інна Валеріївна «Науково-методичні підходи до формування соціально-економічної системи цін на лікарські засоби» (2009)
 14. Глущенко Олена Миколаївна «Методичні підходи до удосконалення системи цін і тарифів на лікарські засоби, що виготовляються аптеками» (2008)
 15. Котляревський Юрій Олексійович «Організаційно-економічний механізм державного регулювання якості медичних послуг в Україні» (2008)
 16. Галій Лариса Віталіївна «Наукове обґрунтування та розробка методичних підходів до регулювання цін на лікарські засоби» (2004)
 17. Жирова Ірина Василівна «Методичні підходи до медикаментозного забезпечення хворих на цукровий діабет в умовах медичного страхування» (2004)
 18. Гала Лілія Олексіївна кандидат фарм. наук «Розробка основних принципів та підходів до безрецептурного відпуску лікарських засобів населенню в Україні» (2002)
 19. Подколзіна Марія Василівна «Організаційно-економічні основи розробки формулярної системи фармацевтичного забезпечення хворих на стенокардію за умов обов’язкового та добровільного медичного страхування» (2002)
 20. Панфілова Ганна Леонідівна «Розробка методологічних підходів до вдосконалення медикаментозної допомоги онкологічним хворим абдомінального та проктологічного профілів за умов страхової медицини» (1997)
 21. Чернуха Віталій Миколайович «Вдосконалення ціноутворення на лікарські засоби, що виготовляються аптеками індивідуально та в умовах малих фармацевтичних виробництв» (1996)
 22. Чигринова Марина Геннадіївна «Вдосконалення лікарського забезпечення психоневрологічних хворих України» (1993)
 23. Мандрика Тетяна Іванівна «Автоматизація процесу навчання та прийняття рішень по оптимізації просування фармацевтичних товарів» (1992)
 24. Чмихало Надія Василівна «Удосконалення ціноутворення на лікарські засоби індивідуального виготовлення в нових умовах господарювання» (1991)
 25. Єрко Олександра Кузьмівна «Організаційно-економічні проблеми ціноутворення на ліки за часто повторюваними прописами у нових умовах господарювання» (1991)
 26. Рибак Іван Семенович «Дослідження по вдосконаленню управління аптечною службою у нових умовах господарювання» (1990)

Професор А.С. Немченко є науковим консультантом з виконання докторської дисертації доц. Назаркіної В.М.

Здійснює керівництво 3 аспірантами (Куриленко Ю.Є, Царьова К.О., Тораєв К.Н.)

Видавнича діяльність

Монографії:

 1. Социальные и фармакоэкономичекие принципы фармакотерапии ОКИ / А.С. Немченко, М. Подгайная. – LAP Lambert Academic Publishing, 2019. – 193 c.
 2. Система качества и надлежащие практики в фармации: Учебное пособие/ Ю.В. Подпружников, А.С. Немченко, Л.Н. Андрюкова, Н.И. Гуменюк– Киев: ТОВ «СІК ГРУП Україна», 2017.– 652 с.
 3. Історія кафедри організації та економіки фармації Національного фармацевтичного університету: монографія / А. С. Немченко, С. В. Хіменко, О. В. Винник та ін.; За ред. А.С. Немченко. – Х.: НФаУ, 2016. – 266 с.
 4. Хрестоматия фармацевтического качества / Ю.В. Подпружников, А.А. Ишмухаметов, А.С.Немченко и др. Под. ред. А.А. Ишмухаметова. – М.: ООО «Группа Ремедиум», 2015. – 432 с.
 5. Немченко А.С. Ціноутворення на лікарські засоби: монографія / А.С. Немченко, К.Л. Косяченко, О.А. Немченко (2-ге вид., доп. та перероб.) – Х.: Вид-во ФОП Вировець А.П. Видавнича група «Апостроф», 2012. – 304 с.
 6. Немченко А.С. Государственный контроль деятельности аптечных учреждений: монографія/ А.С. Немченко, В.Н. Назаркина, Н.И. Синча.– Х.: Ависта-ВЛТ, 2010. – 232 с.
 7. Панфілова Г.Л. Організація фармацевтичної допомоги населенню в умовах медичного страхування: монографія / Г.Л. Панфілова, А.С. Немченко,
  О.А. Немченко – Х.: «Ависта-ВЛТ», 2009. – 228 с.
 8. Немченко А.С. Фармацевтическое ценообразование: монография / А.С. Немченко. – Х.: «Радар», 1999. − 290 с.

Підручники

 1. Організація та економіка фармації. Ч.3. Основи економіки фармації: нац. підруч. для студентів фармац.ф-тів ВНЗ МОЗ України/ А.С. Немченко, Г.Л. Панфілова, В.М. Назаркіна та ін..; за ред.. А.С. Немченко.– Харків: НФаУ: Золоті сторінки, 2017.– 272 с.– (Національний підручник).
 2. Організація та економіка фармації. Ч. 1. Організація фармацевтичного забезпечення населення: нац. підруч. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, Г.Л. Панфілова та ін.; за ред. А.С. Немченко [Електронний ресурс]. – Харків: НФаУ: Золоті сторінки, 2017. – 327с. (epub).
 3. Організація та економіка фармації. Ч.1. Організація фармацевтичного забезпечення населення: нац. підруч. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, Г.Л. Панфілова та ін.; за ред. А.С. Немченко. – Харків: НФаУ: Золоті сторінки, 2015. – 360 с. – (Національний підручник)
 4. Організація та економіка фармації. Ч.2. Системи обліку в фармації: нац. підруч. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, О.П. Гудзенко та ін.; за ред. А.С. Немченко. – Харків: НФаУ, 2016. –Національний підручник. – 450 с.

Навчальні посібники:

 1. Немченко А.С. Управління змістом робіт : навч. посіб. для здобувачів вищої освіти за освітньою програмою «Адміністративний менеджмент» усіх форми навчання / С. Г. Мороз, А. С. Немченко // Під ред. А. С. Немченко. – Х., 2017. – 154 с
 2. Organization of pharmaceutical providing of the population / Under ed. prof. Nemchenko A.S., Zhirova I.V. – Kharkov, 2014. – 269 p.
 3. Організація фармацевтичного забезпечення населення [Електронний ресурс]: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, Г.Л. Панфілова, В.М. Чернуха, С.В. Хіменко та ін. / За ред.А.С. Немченко. – Х.:– 80 Min / 700 MB. – Х. : Нац. фармац. ун-т, 2011. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM); 12 см . – Систем. вимоги : Pentium ; 32 Mb RAM ; Windows 98/2000/NT/XP. – Назва з контейнера.
 4. Системи обліку в фармації [Електронний ресурс]:навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, В.М. Чернуха, С.В. Хіменко та ін. / За ред. А.С. Немченко. – Х.:– 80 Min / 700 MB. – Х. : Нац. фармац. ун-т, 2011. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) ; 12 см . – Систем. вимоги: Pentium; 32 Mb RAM; Windows 98/2000/NT/XP. – Назва з контейнера.
 5. Аудит [Електронний ресурс]: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, В.М. Чернуха та ін. / За ред. А.С. Немченко. – Х.:– 80 Min / 700 MB. – Х. : Нац. фармац. ун-т, 2012. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM) ; 12 см . – Систем. вимоги: Pentium; 32 Mb RAM; Windows 98/2000/NT/XP. – Назва з контейнера.
 6. Основы организации и экономики фармации и парфюмерно-косметической отрасли в вопросах и ответах: Учебн. пособие / А.С.Немченко, С.В. Хименко, В.Н. Назаркина и др. – Х.: НФаУ, 2012. –360 с.
 7. Основи економіки фармації [Електронний ресурс]: навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл. / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, Г.Л. Панфілова, І.В. Жирова, В.М. Чернуха, С.В. Хіменко та ін. / За ред. А.С. Немченко. – Х.:– 80 Min / 700 MB. – Х. : Нац. фармац. ун-т, 2011. – 1 електрон. опт. диск (CD-ROM); 12 см. – Систем. вимоги: Pentium; 32 Mb RAM; Windows 98/2000/NT/XP. – Назва з контейнера.
 8. Бухгалтерський облік на підприємствах фармацевтичної галузі /А.С. Немченко, С.В. Огарь, І.В. Кубарєва та ін. – Х.: НФаУ, Золоті сторінки, 2011. – 264 с.

Наукова діяльність

Методичні рекомендації

 1. Немченко А.С. Антидіабетичний засіб: інформац. лист/ А.С. Немченко, Н.А. Цубанова, О.М. Безчаснюк, С.М. Губарь, Л.В. Євсєєва, К.Н. Тораєв.– Харків, НФаУ, 2017. – 8 с.
 2. Сушарина І.В. Організація проведення контент-аналізу діяльності професійних громадських організацій: метод. рек./ І.В. Сушарина, А.С. немченко, В.М. Хоменко.– Х.: НФаУ, Дон НМУ, 2017.– 20 с.
 3. Немченко А.С. Оцінка стану фармакотерапії вірусних (секреторних) діарей у дітей: метод. рек. / А.С. Немченко, М.В. Балинська. – Харків. – 2016. – 19 с.
 4. Немченко А. С. Сучасні організаційно-економічні підходи до підвищення ефективності надання фармацевтичної допомоги хворим на рак легенів: метод. рек. / А. С. Немченко, Л. І. Фурса. – Харків. – 2016. – 21 с.
 5. Немченко А.С. Обґрунтування соціально-економічних переліків лікарських засобів для лікування ентеритів вірусного походження (вірусних діарей) у дітей (методичні рекомендації) / А.С. Немченко, М.В. Балинська. – Харків. – 2016. – 27 с.
 6. Формування собівартості екстемпоральних лікарських засобів: розрахунок тарифів за індивідуальне виготовлення ліків в аптеці / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, К.О. Царьова // Метод. рек. – К., 2015. –37 с.
 7. Формування собівартості екстемпоральних лікарських засобів: розрахунок тарифів за індивідуальне виготовлення ліків в аптеці / А.С. Немченко, В.М. Назаркіна, В.М. Чернуха // Метод. реком. – К., 2015. –37 с.
 8. Немченко А.С. Оцінка проблем рецептурного відпуску лікарських засобів та визначення шляхів їх вирішення в Україні / А.С. Немченко, Л.В. Терещенко. Київ, 2013. – 20 с.
 9. Немченко А.С. Обґрунтування показників амбулаторної та стаціонарної рецептури в Україні / А.С. Немченко, Л.В. Терещенко. – Київ, 2013. –22 с.
 10. Немченко А.С. Методичні рекомендації щодо розробки страхових переліків лікарських засобів для лікування хворих на грип, ускладнений бактеріальною пневмонією: метод. рек. / А.С. Немченко, Л.С. Сімонян. – Х.: НФаУ, 2013. – 27 с.
 11. Немченко А.С. Клініко-економічний аналіз фармацевтичного забезпечення хворих на грип в умовах стаціонару: метод. рек. / А.С. Немченко, Л.С. Сімонян. – Х.: НФаУ, 2013. – 23 с.
 12. Немченко А. С. Аналіз ринку парафармацевтичних товарів в Україні: метод. рек. / А.С. Немченко, В.І. Міщенко. − К., 2012. − 20 с.
 13. Немченко А. С. Удосконалення регулювання обігу парафармацевтичних товарів в Україні: метод. рек. / А.С. Немченко, В.І. Міщенко. − К., 2012. − 20 с.
 14. Методичні рекомендації з проведення моніторингу цін на лікарські засоби, що закуповуються за державними цільовими програмами: метод. рек./ А.С. Немченко, К.Л. Косяченко, О.В. Коваленко, І.В. Кубарева. – Харків. – 2011. – 17 с.
 15. Методологічні принципи оцінки технологій в охороні здоров’я і фармації за кордоном та в Україні / А.С. Немченко, К.Л. Косяченко, О.А. Немченко // метод. реком. – Харків. – 2011. – 20 с.
 16. Немченко А.С. Маркетинговий, нормативно-правовий, експертний, фармакоекономічний аналіз гепатопротекторних препаратів групи А05В / А.С. Немченко, І.О. Федяк, А.Р. Грицик – Львів: ДП МВС України «Львів – Інформ – Ресурси», 2011. – 30 с.
 17. Немченко А.С. Клініко-економічний аналіз етіотропної противірусної та патогенетично-симптоматичної фармакотерапії стаціонарних хворих на хронічні вірусні гепатити: метод. рек. / А.С. Немченко, І.О. Федяк. – Львов: ДП МВС України «Львів – Інформ – Ресурси», 2011. – 31 с.
 18. Немченко А.С. Фармакоекономічні підходи до раціонального використання препаратів для етіотропної терапії хворих на хронічні вірусні гепатити: метод. рек. / А.С. Немченко, І.О. Федяк – Львів: ДП МВС України «Львів – Інформ – Ресурси», 2011. – 31 с.
 19. Немченко А.С. Обґрунтування організаційної структури управління системою оцінок нових технологій в охороні здоров’я та фармації в Україні: метод. рек. / А.С. Немченко, К.Л. Косяченко. – Харків, 2011. – 20 с.
 20. Немченко А.С. Сучасні фармакоекономічні підходи до фармацевтичного забезпечення хворих на опіоїдну наркозалежність: метод. реком. /А.С. Немченко, О.С. Яковлєва. – Харків: НФаУ, 2011. – 24 с.

Патенти та свідоцтва

 1. Свідоцтво на винахід (корисна модель) № u 201612858 від 27.01.2017 р. «Фармацевтична композиція з антидіабетичною дією для лікування цукрового діабету ІІ типу.
 2. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір № 42936 «Методологічні засади оцінки технологій в охороні здоров’я та фармації за кордоном і в Україні»
 3. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №42925 “Обґрунтування організаційної структури управління системою оцінок нових технологій в охороні здоров’я та фармації України»
 4. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №54754 від 14.05.2014 р. на навчальний посібник «Основи економіки в фармації»
 5. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №54755 від 14.05.2014 р. на навчальний посібник «Системи обліку в фармації».
 6. Свідоцтво про реєстрацію авторського права на твір №54756 від 14.05.2014 р. на навчальний посібник «Організація фармацевтичного забезпечення населення».
 7. Реєстр галузевих нововведень № 383/31/09 «Методичні рекомендації з проведення моніторингу цін на лікарські засоби, що закуповуються за державними цільовими програмами»: метод. рек. / А.С. Немченко, К.Л. Косяченко, О.В. Коваленко, І.В. Кубарєва. – Х, 2011. – 17 с.
 8. Реєстр галузевих нововведень, № 382/31/09 «Методичні рекомендації з формування системи референтних цін на основні лікарські засоби» : метод. рек. / А.С. Немченко, І.В. Кубарєва, К.Л. Косяченко, А.В. Бєліченко. – Х., 2008. – 26 с.

Дисципліни, які викладає доктор наук: професор Немченко А.С. читає лекції та проводить заняття з дисциплін «Організація та економіка фармації» для студентів спеціальності «Фармація»; «Управління змістом робіт» для студентів спеціальності «Адміністративний менеджмент»; «Ціноутворення в ринковій економіці» для студентів спеціальності «Економіка підприємства»; «Управління та економіка фармації» для магістрів спеціальності «Фармація». Для здобувачів освітньо-наукового рівня доктора філософії спеціальності «Фармація» професор Немченко А.С. викладає дисципліни «Оцінка технологій охорони здоров’я»  та «Сучасний стан охорони здоров’я і фармації».

Print Friendly, PDF & Email