Православні святі – покровителі студентства та фармації

За православною традицією студенти Національного фармацевтичного університету можуть відзначати свій день принаймні тричі на рік – 25 січня в день Святої Тетяни – заступниці студентства; 30 січня в день Святого Антонія – небесного покровителя Харківського університету, з кафедри якого бере свій початок історія фармацевтичної освіти Харкова; та 12 серпня в день Святого Валентина – покровителя фармацевтичної галузі, і, в тому числі, студентів – майбутніх фармацевтів.

Шанує своїх небесних покровителів і фармацевтична спільнота. У липні 2005 р. вченими, викладачами, студентами та іншими представниками фармацевтичної галузі м. Харкова було створено Православну релігійну общину Святого священномученика Валентина єпископа Інтерамнського.

Святий Валентин, єпископ міста Інтерамни в Умбрії (Італія) був лікарем та ославився тим, що зцілив сина язичника Кратона від тяжкої хвороби. За розповсюдження християнської віри Святий Валентин прийняв мученицьку смерть – у 258 р. йому відрубали голову. День пам’яті Святого Валентина Інтерамнського в православній церкві відзначають 12 серпня.

 

27 вересня 2005 р. під час проведення VI Національного з’їзду фармацевтів України було освячене місце під будівництво нового храму, прототипу відомого Фороського храму Воскресіння Христова в Криму. П’ять років потому, 26 вересня 2010 р. під час VII Національного з’їзду фармацевтів України відбулось освячення нижнього храму Святого Валентина. Зараз триває будівництво верхнього храму.

 

25 січня 1755 р., в день Святої Тетяни, указом імператриці Єлизавети Петрівни був заснований Московський університет. Саме з цієї дати починається історія студентської спільноти Російської імперії – корпорації з власною субкультурою, особливим світосприйняттям, традиціями, звичаями, ідеями.

Цікаво відзначити, що дата заснування Московського університету не випадково припала саме на день пам’яті Святої Тетяни. Адже указ про створення навчального закладу був наданий імператриці на затвердження графом І. І. Шуваловим, який таким чином висловив пошану до своєї матері Тетяни Ростиславської. І саме завдяки цьому її покровителька, Свята Тетяна, невдовзі стала покровителькою студентства усієї Російської імперії.

 

Як свідчить життєпис Святої, Тетяна народилася в Римі близько 200 р. в заможній родині (її батько тричі був обраний консулом). Під час переслідувань християн при імператорі Олександрі Севері (222 – 235 рр.) Тетяну було заарештовано. 25 січня 226 р. їй відрубали голову.

Слід нагадати, що у XVIII – ХІХ ст.ст. релігія відігравала досить серйозну роль в суспільстві і, зокрема, в роботі вищих навчальних закладів. В університетах викладалось богослов’я. Студенти були зобов’язані регулярно відвідувати церковні служби. Звичним явищем були домові церкви при навчальних закладах. Вони стали місцем проведення церковних служб, молебнів, святкових літургій. Домові церкви зазвичай будувалися при навчальних закладах, або розміщувалися безпосередньо в їх будівлях, про що свідчить їх назва. Нерідко над будівлею зводили купол та встановлювали хрест. Святі, в дні пам’яті яких засновувалися навчальні заклади та на честь яких освячувалися церкви, традиційно ставали покровителями та заступниками студентів цих закладів.

 

Першою університетською домовою церквою стала саме церква Святої Тетяни при Московському університеті, освячена 5 квітня 1791 р. в круглому приміщенні правого крила будівлі університету. Доля храму виявилася складною. У 1812 р., під час війни з Наполеоном, він згорів разом з основними будівлями університету. У 1817 р. університетську церкву тимчасово було розміщено у верхньому храмі сусідньої церкви Святого Георгія на Червоній Гірці.

У 1833 р. для Московського університету було придбано садибу Пашкових, розташовану на розі Мохової та Никитської вулиць, яку протягом трьох наступних років було перебудовано архітектором Є. Д. Тюріним в університетську церкву. 12 вересня 1837 р. митрополит Московський Філарет освятив новий храм.

 

З встановленням радянської влади церква була відділена від держави, а школа від церкви, що відзначилося і на долі домових церков. У 1918 р. храм Святої Тетяни був закритий. В його приміщенні був влаштований читальний зал. На фронтоні будівлі зробили новий напис «Наука – трудящим». З 1922 р. в приміщенні церкви функціонував студентський клуб, а з 1958 р. – студентський театр. Будівлю було повернуто університетській церкві лише 22 січня 1995 р.

Не дивлячись на складну історію домового храму, студенти зберегли традицію вшанування Святої Тетяни, і саме день її пам’яті став днем студентів не тільки Московського університету, а й усіх вищих навчальних закладів колишньої Російської імперії.

В дорадянський час своїх небесних покровителів мали й університети, засновані на території сучасної України. При них також будувалися домові храми. Зокрема, в головній будівлі Київського університету було дві церкви: католицька (закрита у 1863 р. у зв’язку з польським повстанням; тепер приміщення Музею історії університету) та православна Свято-Володимирська (ліквідована в 1920-х рр.; тепер тут розміщується спортивна зала). Відзначимо також, що в дорадянський час Київський університет носив іншу назву – «Університет Святого Володимира».

При Харківському університеті функціонувала одна домова церква – православна. Ідея її будівництва належала попечителю Харківського навчального округу Є. В. Корнєєву. За його проханням в день університету 30 січня 1823 р. єпископ Харківський Павло (Сабатовський) заклав університетський храм.

 

Церква була освячена на честь Святого Антонія, день поминання якого як раз припадав на 30 січня – день урочистого відкриття Харківського університету. Святий Антоній (251 – 356 рр.) народився в коптській заможній родині, та у 20-річному віці втратив батьків. 70 років він прожив усамітнено в Фіваїдській пустині, і став засновником відлюдницького чернецтва.

З моменту відкриття домового храму при Харківському університеті Святий Антоній став заступником його студентства, а також викладачів, співробітників та міських прихожан. Слід пам’ятати про те, що саме Харківський імператорський університет випустив перших провізорів та аптечних працівників на сучасній території України, саме в його складі було створено першу кафедру для майбутніх фармацевтів. А отже Святий Антоній став небесним покровителем і для минулих поколінь студентів-фармацевтів.

Університетський храм завжди привертав увагу відмінним співом церковного хору. До 1853 р. тут співав архієрейський хор, потім виник хор зі студентів.

14 листопада 1921 р. комісія з впровадження декрету про відділення церкви від держави Харківського губернського відділу юстиції ухвалила рішення про закриття так званих «домових церков», в тому числі й церкви Святого Антонія.

У березні 1924 р. майно колишньої університетської церкви було передано Харківському інституту народної освіти для обладнання студентського клубу. Приміщення церкви, як і колишнього актового залу, почали використовувати для потреб інституту, зокрема, деякий час тут розташовувався гуртожиток (у приміщенні мешкало 30 – 40 осіб), потім аудиторії. У роки війни будівля колишньої університетської церкви сильно постраждала: внаслідок вибуху бомби тут були зруйновані купол та верхні перекриття. В повоєнні роки будівлю було реконструйовано.

Довгий час (до 60-х років ХХ ст.) цей будинок був оточений парканом. У подальшому тут розташовувався кінотеатр «Піонер», а потім Український культурний центр «Юність».

У січні 2002 р. домову церкву Харківського університету було відновлено. Вона розмістилася на вулиці Університетській, 23, в приміщенні філіалу Центральної наукової бібліотеки Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, поряд з будівлею, в якій вона розміщувалася до 1924 р.

 

Слід сказати, що останнім часом спостерігається тенденція не тільки до відновлення домових церков при навчальних закладах, що існували в дорадянський час (крім Московського та Харківського університетів, слід згадати Києво-Могилянську академію, Черновецький державний університет та інші), а й створення таких храмів при університетах, що виникли в радянський та сучасний періоди. Зокрема, у 2007 р. була відкрита й освячена каплиця Святої Тетяни при Харківському гуманітарному університеті «Народна українська академія». Крім церковних служб та молебнів, традиційними стали концерти класичної та духовної музики, що проводяться на відкритій площадці біля каплиці. Під час пасхальних свят в каплиці Святої Тетяни проходять виставки писанок та дитячих пасхальних листівок.

Print Friendly, PDF & Email