Музей історії Національного фармацевтичного університету

Сьогодні фонди Музею історії фармації України налічують більше 1200 експонатів, що відображають історію університету та розвиток фармацевтичної науки в м. Харкові (вул. Валентинівська, 4). 


Положення про музей історії НФаУ

Музей працює:

Понеділок-четвер з 9.00 до 17.00
Пятниця з 9.00 до 16.00
Субота-неділя вихідні.
E-mail: museum@nuph.edu.ua


Кадровий склад Музею історії НФаУ

Директор

Шевчук Марина Сергіївна

 


Провідний зберігач фондів

Бадаєв Дмитро Володимирович

 


Музейний доглядач

Немчанова Тетяна Леонідівна


Музей історії фармації України Національного фармацевтичного університету — єдиний в Україні музей фармацевтичного профілю, що входить до структури закладу вищої освіти. Рішення про створення музею було прийнято у 2005 р. на VІ Національному з’їзді фармацевтів України. Першим кроком на шляху до створення музею стала розробка його концепції, згідно якій сьогодні він має два експозиційних зали. Було підібрано та відремонтовано приміщення для музею в корпусі університету на вул. Валентинівська, 4. Загальна його площа склала 165,1 кв. м. Для виконання музейних робіт в якості наукового консультанта було залученого провідного музеєзнавця, заслуженого працівника культури України, директора Центру краєзнавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна, професора С. М. Куделка.

Відкриттю музею передувала  активна науково-дослідна робота зі збирання та створення музейної колекції. Особлива увага зверталася на дослідження витоків вищої фармацевтичної освіти України та маловідомих сторінок її історії, провідну роль у якій відіграв університет. Урочисте відкриття музею відбулось 15 вересня 2010 року в третій день роботи VІІ з’їзду фармацевтів.

 Величезну допомогу в створенні музею надали завідувачі кафедр та інших підрозділів університету, які передали до його фондів ряд цінних експонатів. Зокрема, професор П. О. Безуглий подарував музею ваги, що належали першому ректору університету професору М. О. Валяшко. Особливу подяку хочеться висловити також завідуючій кафедрою менеджменту і маркетингу в фармації, д.ф.н., професору З. Н. Мнушко; завідуючій кафедрою хімії природних сполук, д.ф.н., профессору В. С. Кисличенко; завідуючому кафедрою фармакогнозії, д.ф.н., професору В. М. Ковальову; завідуючому кафедрою ботаніки, д.ф.н., профессору А. Г. Сербіну; завідуючому кафедрою аптечної технології ліків, д.ф.н., професору О. І. Тихонову та іншим.

Неоціненний внесок в створення музейної експозиції зробила в. о. директора Державного наукового центру лікарських засобів, професор Л. Г. Алмакаєва, яка передала до фондів

музею цілий ряд важливих експонатів, присвячених життю та науковій діяльності видатного фармацевта, колишнього директора ДНЦЛЗ Ф. А. Конєва (серед них вакуумна мийка Ф. А. Конєва, фільтр Ф. А. Конєва, альбоми тощо); книг, видань з’їздів фармацевтів, медичного посуду тощо.

Музей історії фармації України має дві експозиційні зали. В першій репрезентовано історію розвитку світової фармації від найдавніших часів. Друга експозиційна зала музею знайомить з історією фармації України, фармацевтичної освіти Харкова та історією провідного в фармацевтичній галузі закладу вищої освіти — Національного фармацевтичного університету.

Сьогодні фонди Музею історії фармації України налічують більше 1200 експонатів, що відображають історію університету та розвиток фармацевтичної науки в м. Харкові. Серед найцінніших експонатів музею:

  • ваги ХІХ сторіччя, на яких працював  М.О. Валяшко;
  • фармакопея німецькою мовою з кольоровими ілюстраціями ручної роботи, видана у 1890 р.;
  • особиста справа М. О. Валяшка;
  • лабораторний посуд кінця ХІХ ст.;
  • експонати з колекції лікарських рослин Харківського імператорського університету, датовані ХІХ ст.
  • та інші.

З  вересня 2017 р. в музеї історії НФаУ були запроваджені QR-коди. Зачитавши їх за допомогою спеціальної програми на електронному пристрої, відвідувач отримує моментальний доступ до цікавої інформації про даний експонат. Для зручності гостей музею, інформація подана трьома мовами – українською, англійською та російською. За допомогою такого нововведення гості музею можуть більш детально дізнатись про певний експонат, що їх зацікавив. 

Нині продовжується збір матеріалів з історії фармації, що мають відобразитися в експозиції або зберігатися у фондах музею. Також продовжується робота зі збору матеріалів у провідних бібліотеках Харкова та Державному архіві Харківської області з дослідження біографій провідних науковців НФаУ, що працювали в університеті на різних історичних етапах, а також його визначних вихованців.

 

Матеріали за темаю:

 

 

Print Friendly, PDF & Email