18 березня 2021 р. у НФаУ відбулися урочистості з нагоди 150-річчя від дня народження засновника закладу – Миколи Валяшка

У НФаУ шанують освітньо-наукові традиції й осіб, які зробили неоціненний внесок у еволюцію закладу – видатних українських вчених, завдяки яким Харків набув статусу фармацевтичного, а університет став хедлайнером сучасної фармацевтичної освіти України.

В історії формування української фармацевтичної вищої школи ключовою постаттю є Микола Валяшка (1871-1955) – ідеолога, засновника і першого ректора.

Починав свій шлях майбутній науковець у галузі хімії та фармації від аптекарського учня. Його мрія дитинства – аптечна справа – переросла у справу усього життя, коли він, випускник Харківського університету, потрапив на стажування з метою підготовки магістерської роботи до хіміко-фармацевтичного інституту при Марбурзькому університеті. Саме там на початку XX століття працювала плеяда відомих німецьких фармацевтів. Досвід цього закордонного відрядження стане підґрунтям для ідеї щодо підготовки власних вітчизняних фахівців із фармації. Мине кілька років, і Микола Валяшко стане ініціатором відкриття у Харкові першого в Україні фармацевтичного закладу вищої фармацевтичної освіти.

Микола Валяшко був яскравою постаттю свого часу та був причетний до цілої низки харківських освітніх закладів і наукових установ, зокрема Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», Харківського національного медичного університету, Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса», Державної установи «Інститут мікробіології та імунології ім. І.І. Мечникова» НАМН України.

18 березня 2021 р. у НФаУ відбулися урочистості з нагоди 150-річчя М.О. Валяшка.

Розпочалися вони біля скульптурної композиції «Особистості фармації», яка увічнила у бронзі двох ректорів – засновника та першого ректора Миколу Валяшка і ректора-реформатора Дмитра Сала.

Академічну спільноту та студентство зі знаковою подією привітали ректор НФаУ Алла Котвіцька та академік НАН України Валентин Черних.

У рамках проведення урочистостей пройшла XXVII Міжнародна науково-практична конференція молодих вчених та студентів «Topical issues of new medicines development».

На урочисте відкриття приуроченої до ювілею засновника НФаУ конференції були запрошені почесні гості – секретар Харківської міської ради Ігор Терехов, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Михайло Черняк, директор Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації Анжеліка Крутова, директор Департаменту освіти Харківської міської ради Ольга Деменко, генеральний директор НТК «Інститут монокристалів» НАН України Володимир Семиноженко, ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Євген Сокол, проректор з науково-педагогічної роботи Харківського національного медичного університету Іван Летік, заступник директора з наукової роботи Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» Елла Сімакова-Єфремян, автор скульптурного ансамблю «Особистості фармації» та триптиха «Фармація у віках» харківський скульптор, Народний художник України Сейфаддін Гурбанов.

Із вітальними словами виступили секретар Харківської міської ради Ігор Терехов, заступник голови Харківської обласної державної адміністрації Михайло Черняк.

З нагоди ювілею 150-річчя засновника колектив Національного фармацевтичного університету отримав почесну грамоту Харківської міської ради. За вагомий внесок у розвиток фармацевтичної освіти окремі представники науково-педагогічної спільноти НФаУ були відзначені почесними грамотами Харківської міської ради, а також подяками Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації.

Від наукової та освітньої громад Харківщини вітання колективу університету передали генеральний директор НТК «Інститут монокристалів» НАН України Володимир Семиноженко, ректор Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут» Євген Сокол, проректор з науково-педагогічної роботи Харківського національного медичного університету Іван Летік, заступник директора з наукової роботи Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М. С. Бокаріуса» Елла Сімакова-Єфремян. Привітав університет зі знаковим ювілеєм скульптор, Народний художник України Сейфаддін Гурбанов.

Особливими гостями на святі стали нащадки великого вченого – три покоління родини Валяшків: син Олексій Миколайович, онук Микола Олексійович та правнучка Оксана, яка привітала зібрання у відеозверненні із Чикаго.

Національний фармацевтичний університет отримав подарунок від родини відомого вченого – оригінал диплома 1903 року Миколи Овксентійовича Валяшка про присвоєння ступеня магістра

Почесні гості, академічна спільнота, студентство мали нагоду відвідати виставку «М.О. Валяшко: особистість, учений, педагог».

По завершенні урочистостей з нагоди 150-річчя Миколи Валяшка розпочалася робота XXVII Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених та студентів «Topical issues of new medicines development».

У ній, очно та дистанційно, взяли участь понад 300 представників 20 закладів вищої освіти з Молдови, Естонії, Казахстану, Узбекистану, Азербайджану, Польщі, Італії.

У рамках наукової конференції за участі понад 20 директорів музеїв закладів вищої освіти Харкова був проведений науковий семінар «М.О. Валяшко – фундатор фармацевтичної освіти в Україні». У його роботі взяли участь і представили тематичні доповіді директор Центру краєзнавства Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Сергій Куделко, фахівець 1 категорії Центру зв’язків з громадськістю Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Марина Григор’єва,  директор Двурічанського Центру дитячої та юнацької творчості Ольга Бервено.

БІЛЬШЕ ФОТО