Чиріков Андрій Дмитрович

Чириков А.Д.
Чиріков Андрій Дмитрович

Андрій Дмитрович Чиріков народився у Харкові у 1849 р. По закінченні 5-ти класів гімназії поступив учнем до аптеки. В 1869 р. склав іспит на звання аптекарського помічника, а в 1871 р. після закінчення курсів при Харківському університеті – на звання провізора (з відзнакою). У 1877 р. посів посаду лаборанта хімічної лабораторії при Харківському університеті, де в 1880 р. одержав ступінь провізора. У 1882 р. одержав звання приват-доцента фармації і фармакогнозії в тому ж університеті. У 1882 р. А.Д. Чиріков отримав ступінь магістра фармації і посаду приват-доцента. З 1878 до 1887 р. працював лаборантом хімічної лабораторії університету. У 1883р. за дисертацію “Дослідження хімічного складу і фізичних властивостей кам’яного вугілля і антрацитів Донецького басейну”, удостоєний ступеня магістра фармації. З 1885 р. А.Д. Чиріков викладав курс фармації. У 1885 р., діставши призначення на кафедру фармації та фармакогнозії, самостійне існування якої було підтверджено новим 1884 р. університетським статутом, А.Д. Чиріков почав працювати як її завідувач.

З 1888 р. його призначено екстраординарним професором кафедри фармації та фармакогнозії і 1901 р. – виконуючим обов’язки ординарного професора.

Професор А.Д. Чиріков, розуміючи необхідність більш досконалої спеціальної підготовки фармацевтів, суттєво розширив зміст практичних занять слухачів фармкурсів при університеті.

Викладаючи теоретичний і практичний курси фармації та фармакогнозії, А.Д. Чиріков насамперед користувався власними творами.

«Пособие при практических занятиях по общей фармации» А.Д. Чирікова витримало три видання, він також був автором низки підручників з фармації та фармакогнозії: “Курс фармакогнозії” (3 видання, Харків, 1871-1890 рр.); “Посібник для практичних занять з фармації із студентами-медиками” (3 видання, Харків, 1890 р.); “Керівництво до якісного хімічного аналізу” (Харків, 1886 р.) і ряд статей у спец. журналах. З 1891р. А.Д. Чирікова був головою фармацевтичної спілки у Харкові.

Як вчений-фармацевт професор А.Д. Чиріков щиро вболівав за справу фармосвіти. Діяльність його не обмежувалась стінами Харківського університету – він викладав курс фармакогнозії та фармації у Ветеринарному інституті, при Харківському медичному товаристві, а також при товаристві „Червоного Хреста”. Як уповноважений Медичного товариства А.Д. Чиріков разом з професором В.Я. Данилевським клопотав перед міністром народної освіти про відкриття в Харкові Жіночого медичного інституту. В 1910 р., із заснуванням цього навчального закладу, було обрано професором кафедри фармації та фармакогнозії, а також товаришем (помічником) директора інституту.

Наприкінці 1909 р. медичний факультет Харківського університету обрав екстраординарним професором кафедри фармації та фармакогнозії магістра фармації і хімії приват-доцента М.А. Валяшка. Передавши йому керівництво кафедрою, А.Д. Чиріков залишився її позаштатним заслуженим професором з правом викладання.

Print Friendly, PDF & Email