Cкульптурна композиція «Особистості фармації»

Cкульптурну композицію під назвою «Особистості фармації» було відкрито під час
VІІ з’їзду фармацевтів України 15 вересня  2010 р.

Cкульптурна композиція «Особистості фармації» Авторство ідеї цього ансамблю належить ректору НФаУ, професору В.П. Черних, втілення – відомому харківському скульптору, народному художнику України С.А. Гурбанову.

Монументальна композиція складається з двох фігур – першого ректора Харківського фармацевтичного інституту (нині – Національний фармацевтичний університет) М.О. Валяшка та ректора у 1971-1979 роках Д.П. Сала.

М.О. Валяшко подолав важку дорогу від аптекарського учня до визнаного у світі науковця, відомого громадського діяча. Фундатор та ідеолог створення вищого навчального закладу фармацевтичного профілю, Валяшко став і його першим ректором.

Роки натхненної праці, досліди в лабораторіях, викладацька діяльність, впровадження наукових та освітніх інновацій Д.П. Сала викристалізувалися в талановиту наукову і педагогічну творчість. Під керівництвом професора Сала Харківський фармацевтичний інститут став провідним науковим та навчальним закладом України з підготовки висококваліфікованих кадрів не лише для нашої держави, а й країн Азії, Африки, Латинської Америки. Зріс і науковий потенціал інституту – за кількістю докторів наук він став одним із перших з-поміж фармацевтичних навчальних закладів того часу.

«Ректори, увічнені в бронзі, дві найзнаковіші особистості в історії фармацевтичної вищої школи України та зокрема нашого навчального закладу, – акцентує увагу ректор НФаУ, професор В.П. Черних. – Діяльність обох, кожного у свій час, – це складний шлях реформування та удосконалення системи професійної підготовки фармацевтів».

Фігури М.О. Валяшка та Д.П. Сала стоять на невисокому постаменті.

М.О. Валяшку завжди були притаманними відповідальність, невичерпна енергія, жага до наукових пошуків. Ці якості автор скульптурної композиції передав, відливши фігуру професора з ручкою та записною книжкою – вічними «супутниками» науковця-творця.

Інтенсивна адміністративна, наукова, громадська, освітня діяльність Д.П. Сала завжди концентрувалася на розбудові фармацевтичної галузі. Одного погляду на бронзову постать ректора вистачає, щоб відчути велич подвижника фармацевтичної науки. Скульптор зобразив його, начебто під час палкої промови. Здається, цієї миті він звернеться до тебе…

В центрі композиції – лава. Студенти вірять: якщо сісти на неї і загадати бажання, скажімо, стати знаним науковцем, воно неодмінно здійсниться.

Скульптурний ансамбль розташований в центрі внутрішнього двору НФаУ. Тут проходять численні університетські урочистості. І щоразу два велета науки «беруть участь» у цих святах, з гордістю і надією дивлячись на нову генерацію фармацевтів.

Print Friendly, PDF & Email