Нутриціологія для всіх: курс НФаУ, створений з любов’ю


Нутриціологія для всіх: курс НФаУ, створений з любов’юНутриціологія для всіх: курс НФаУ, створений з любов’ю

Поговоримо про їжу. Ця тема настільки глибока, наскільки й важлива для кожної людини. Попри повсюдну моду на здорове харчування, сучасних тенденцій – безліч, продуктів – розмаїття, й виникає цілком логічний запит – як та що обирати для себе та рідних?

Якщо вам випадало замислюватись над цим та іншими дотичними питаннями, то базовий курс нутриціології від НФаУ має всі необхідні відповіді. Перший цикл цього унікального проєкту, розроблений провідними фахівцями вишу, закінчився в грудні 2023-го. Ось-ось стартує новий набір, тож саме час дізнатись більше про курс та розпочати новий рік із новими практичними знаннями про харчування.

Все починається з вибору…  

Звісно ж, з вибору виду та стилю харчування. Варіантів тут безліч, а можливостей для індивідуальних комбінацій – ще більше. І якщо, наприклад, про збалансоване харчування чули всі, то про що йде мова в його інтуїтивному варіанті?

Власне, цій темі присвячений початок курсу. Лекторка Надія Бурда, професорка кафедри фармакогнозії та нутриціології радить, обираючи вид харчування, проконсультуватись із фахівцем, а також обов’язково довіряти собі:

«Вже на першому занятті ми зі слухачами курсу розглянули піраміду здорового харчування та обговорили практичні питання, що стосуються формування індивідуальної дієти».

Надалі, як зазначає розробниця курсу професорка Ольга Набока, важливо врахувати не лише кількість та якість продуктів, які ви споживаєте, але й також їх засвоєння. Мова йде про метаболізм – перетравлювання їжі та засвоєння поживних сполук. Це – царина біохімії, з якою слухачів знайомила завідувачка кафедри біологічної хімії та ветеринарної медицини, професорка Віра Кравченко:

«Для чого ми з вами харчуємось? Слухачі курсу відповіли вірно – для енергії. А от скільки ми її отримаємо та як використаємо, це вже питання біохімії. Ми розуміємо, що аудиторія різна, тому не перенавантажуємо курс теорією чи хімічними подробицями. Водночас, розуміючи основи обміну речовин, легко пояснити, наприклад, чому не слід повністю виключати з раціону жири, та багато іншого».

Харчування vs здоров’я

Існує багато критеріїв оцінки здоров’я, що має різні складові, як-то фізичне, психічне, духовне, соціальне. Цікаво, що їжа, яку ми споживаємо щодня, має вплив на всі ці аспекти. Впливає вона і на лабораторні показники. Цю тему в курсі докладно пояснювала доцентка кафедри мікробіології, вірусології та імунології Ірина Тіщенко:

«Я завжди цікавилась нутриціологією, особисто практикувала голодування, інтервальне харчування. Тому упродовж курсу зупинялась саме на практичних аспектах оцінки лабораторних показників. Вони є джерелом важливої інформації про те, що, власне, відбувається з їжею в організмі та як вона на нього впливає».

Дійсно, за допомогою харчування можна коригувати здоров’я. Адже, наприклад, існує тісний взаємозв’язок між раціоном та імунною системою, на чому наголошує завідувачка кафедри мікробіології, вірусології та імунології, професорка Наталія Філімонова:

«Буденні харчові продукти можуть допомагати, а можуть заважити роботі імунітету. Справжнє мистецтво – віднайти баланс у цьому питанні та створити якомога сприятливіші умови для функціонування організму. Саме про це ми і говорили зі слухачами та розглядали корисні практичні поради».

Найбільш докладно на питаннях поширених у нашому суспільстві хвороб та їх обумовленістю раціоном зупинився завідувач кафедри клінічної фармакології та клінічної фармації, професор Ігор Кіреєв (недарма про його лекції слухачі відгукнулись, як про «вишеньку на торті»!):

«Моя багаторічна медична практика – це безліч історій про те, як пацієнти намагались лікувати хвороби, які потребували простих змін у харчуванні, й навпаки дієтами намагались виправити те, що слід було лікувати препаратами. Чи знаєте ви, наприклад, що Україна – країна остеопорозу? Але ж це можна і потрібно коригувати. Ось чому важливо не нехтувати консультаціями спеціалістів. Я особисто рахую баланс калорій, враховую вікові зміни, обов’язково компенсую те, чого не вистачає в раціоні».

Не тільки лектором, а й слухачем курсу була доцентка кафедри педагогіки та психології Інна Сабатовська-Фролкіна. На своїх заняттях до медичних аспектів колег вона додала важливі культурі та психологічні передумови правильного харчування:

«Те, що та як ми їмо, значною мірою обґрунтоване нашою культурою. Далі, кожен із нас має так званий власний психологічний портрет їдця. Його теж важливо визначити, у тому числі й задля того, щоб створити індивідуальну стійку мотивацію до здорового харчування. А ще є питання установок, впливу стресу, психосоматики. Це те, про що ми встигли поговорити упродовж курсу».

Час поїсти

Мета курсу – розробка індивідуального раціону для кожного слухача, тому до переліку тем також увійшли питання складу продуктів, їх вибору та навіть приготування.

Про роль мікронутрієнтів у раціоні розповідав доцент кафедри біологічної хімії та ветеринарної медицини Ігор Сенюк. Звісно, природа надає нам необхідні вітаміни, але це вже наше завдання – харчуватись так, щоб мати їх достатню кількість:

«Власне, тому ми і маємо широкий вибір вітамінів в аптеках. Але, обираючи їх, слід враховувати можливі взаємодії, як у самому пропонованому комплексі, так і з іншими лікарськими препаратами та компонентами їжі. Я, наприклад, вживаю тільки перевірені часом вітаміни за призначенням лікаря».

Не менш цікавим та важливим стало питання мінерального балансу та стану раціону, якому присвячено понад 35 років наукового життя завідувача кафедри фармакології та фармакотерапії, професора Сергія Штриголя:

«Сучасним людям притаманна надвелика кількість натрію в раціоні при одночасному дефіциті калію, магнію та кальцію. З часом, це призводить до набряків, гіпертензії, атеросклерозу, цукрового діабету. Більш того, на тлі порушеного сольового стану змінюється ефективність багатьох ліків. Тому, наприклад, я вже давно виключив сіль із раціону й маю багато корисних порад на цю тему, якими поділився зі слухачами».

Наступним наріжним питанням у виборі їжі були харчові добавки та фальсифікація продуктів. Про все, що приховане за загадковими символами «Е» на етикетках, розповідала професорка кафедри фармацевтичної хімії Ганна Северіна:

«Дуже важливо вміти вірно прочитати етикетку та звернути увагу не лише на строк придатності. Є, наприклад, такі добавки, як уротропін, який у нас в країні не заборонений, але має негативний вплив на здоров’я. А знайти його можна у складі червоної ікри – нашого улюбленого новорічного делікатесу. Тому я на це завжди звертаю увагу, і всіх у родині цьому навчила».

Щодо фальсифікації продуктів харчування, то вона, на жаль, поширена у всьому світі та стосується або дорогих, або дуже популярних позицій. Завдяки лекції доцентки кафедри фармацевтичної хімії Ольги Головченко слухачі дізнались, як виявити поширені фальсифікати в домашніх умовах:

«Звичайний розчин йоду зафарбовує в синій колір крохмаль та допомагає визначати його присутність там, де його бути не повинно, наприклад, у ковбасі чи червоній ікрі. Є багато таких зручних домашніх тестів, за допомогою яких можна швидко перевірити продукт, якість якого викликає сумніви».

Що та як приготувати із корисних продуктів, розповіла слухачам курсу директорка харчувального комплексу НФаУ Олена Шишкіна. Під її керівництвом звички правильного харчування вже давно лагідно впроваджуються в унікальних студентських кафе університету, тож презентовані рецепти входять до його меню:

«Моя мета – годувати людей тим, що я би охоче їла сама, а визначна роль здорового харчування для мене – незаперечна. Тому практичні поради для слухачів курсу стосувались того, як вибирати продукти та що корисне та смачне з них можна легко та швидко приготувати».

Отже, резюме. Курс «Нутриціологія для всіх» від НФаУ – дійсно для всіх. Це 60 годин потужних знань та практичних порад, достовірних даних та простору для цікавих дискусій. Серед випускників першого потоку були і випусники НФаУ, і фахівці з інших галузей:

Марія Литовченко: Курс сподобався, хоч він і достатньо довгий. Сподіваюсь використати на практиці все, що дізналась!

Ірина Никонець: Для мене у курсі було досить багато теорії. Це допомогло дещо структурувати наявні знання. Світ харчування дуже різноманітний і не перестає мене дивувати та захоплювати.

Ольга Камєнєва, випускниця НФаУ: Вже перша лекція запалила курс! Добре, що можна було передивлятись лекції в записі та уточнювати цікаві моменти. Я в захваті!

Тож не пропустіть реєстрацію на наступні потоки та слідкуйте за новинами НФаУ в соціальних мережах та на сайті університету.

 

Print Friendly, PDF & Email