Пам’яті Миколи Федотовича Комісаренко. До 90-річчя від дня народження

04 грудня 2019 р. мало виповнитись 90 років видатному вченому, доктору фармацевтичних наук, професору ДП «ДНЦЛЗ» Комісаренко Миколі Федотовичу (1929 – 2012). Внесок в розвиток фармацевтичної науки професора Миколи Федотовича неоціненний. Комісаренко М.Ф. – один із засновників найбільшої в Україні та країнах СНД школи фітохімії. Більше 40 років свого життя Микола Федотович присвятив роботі в Харківському науково-дослідному хіміко-фармацевтичному інституті (ДП «ДНЦЛЗ»), пройшовши шлях від апаратника до завідувача лабораторією природних і синтетичних гетероциклічних сполук і провідного наукового співробітника. Завдяки самовідданій праці Комісаренка М.Ф. та його соратників-вчених у 70-80 роки Харківський науково-дослідний хіміко-фармацевтичний інститут перетворився в головний науково-дослідний центр країни, в 1978 році інститут отримав першу категорію та став Всесоюзним науково-дослідним інститутом хімії та технології лікарських засобів. ВНДІХТЛЗ виконував завдання по розробці технології виробництва фітохімічних препаратів, нових лікарських форм і готових лікарських засобів, фахівці якої в масштабі колишнього СРСР проводили експертизу та погодження проектної, технологічної, нормативно-аналітичної документації, розробляли галузеві нормативні документи, заснували систему метрології та стандартизації лікарських засобів.

Наукова діяльність Миколи Федотовича була спрямована на вивчення хімічної структури природних біологічно активних сполук (флавоноїдів, кумаринів, танінів, серцевих глікозидів, терпеноїдів), синтез нових сполук та створення на їх основі лікарських засобів. Ним започаткована така галузь фармакогнозії, як хемотаксономія; хімічна модифікація природних сполук.

За період трудової діяльності цим видатним фітохіміком, фармакогностом було розроблено декілька десятків лікарських препаратів, в тому числі Адонізид, Адоніт, Алантон, Вінканор, Ескувіт, Калефлон, Марелін, Рекутан, Сахарол, Флаванобол, Фладекс, Фітоліт; опубліковано близько 500 наукових публікацій, в тому числі 4 монографії, 33 авторських свідоцтва і патенти; підготовлено 4 доктори та 28 кандидатів наук.

Микола Федотович виховав плеяду відомих вчених, які плідно працюють в Україні та країнах СНД. Пам’ять про Миколу Федотовича – видатного вченого, талановиту і добропорядну людину завжди буде жити в серцях близьких, учнів і колег.

Колектив кафедри фармакогнозії

Print Friendly, PDF & Email