Родзаєвський Дементій Олександрович (1857-1894)

Родзаевский Д.А.
Родзаєвський Дементій Олександрович (1857-1894)

Дементій Олександрович Родзаєвський народився у 1875 році. Він закінчив медичний факультет університету Св. Володимира в Києві, працював лаборантом у фармакологічній лабораторії університету. В 1890 р. захистив докторську дисертаціюна тему “До питання про розкладання в організмі і про антипиретичну дію деяких сполук саліцилової групи”. У 1892 р. був допущений до читання лекцій у Київському університеті з історії медицини і токсикології як приватний викладач і в тому ж році був призначений екстраординарним професором Казанського університету кафедри фармації і фармакогнозії; крім того, читав лекції з цих предметів і в Казанському ветеринарному інституті.

Проте він завжди мріяв зайнятися фармакологією. За запрошенням декана медичного факультету Харківського університету перейшов на кафедру фармакології, де з 1893 по 1894 р. працював професором. Дементій Олександрович був першим фахівцем фармакологом в історії кафедри.

З надзвичайною енергією Д.О. Родзаєвський узявся до роботи з упорядкування фармакологічної лабораторії. У звіті по кафедрі фармакології за 1894 р. Д.О.Родзаєвський доповідав: “В течение отчетного года в фармакологической лаборатории самостоятельных научных исследований и практических занятий студентов не было, т.к. лаборатория находилась в период устройства и приспособления ее для нужд експериментального преподавания. С этой целью для лаборатории приобретен перегонный куб с холодильником и сушильной камерой, установлены вытяжные шкафы, пополнена и расширена библиотека лаборатории, выписаны некоторые более доступные по цене приборы и химические препараты, необходимые для работы фармакологической коллекции”.

Звертаючись до керівництва факультету, Дементій Олександрович відзначав необхідність не лише експериментального викладання на тваринах, але й раціонального використання експериментально-клінічного нагляду.

Активну роботу на посаді завідуючого кафедрою він поєднував з науковою. Захопившись вивченням мінеральних вод, Д.О. Родзаєвський неодноразово виступав з науковими доповідями в “Товаристві наукової медицини та гігієни”.

Д.О. Родзаєвський мав чималі плани щодо реорганізації викладання, зміцнення кафедри в матеріальному і науковому відношенні, але їхньому здійсненню перешкодила передчасна смерть Дементія Олександровича в 1894 р.

 

Print Friendly, PDF & Email